Afrika Sepetleri ile Duvar Dekorasyonu

Afrika Sepeti nedir?
Duvar dekorasyonunda farklı bir arayışa girenler için Afrika sepetlerinden bahsetmek istiyorum. ”Neden hasır sepet değil de Afrika sepeti sorusuna gelince bu sepetin kendine özgü motifleri ve renkleri olması onu diğer sepetlerden ayıran bir özelliktir.
Bu sepetçilik ,toplumsal değişimler tarafından değiştirilen ve hem çevresel hem de ekonomik faktörlerin şekillendirdiği dinamik bir araçtır. Geleneksel olarak,şekiller ve dokular büyük ölçüde sepetlerin amaçlanan kullanımları tarafından belirlenmiştir. Sepetlerin tasarımı farklı renklerle dokuma yapılarak oluşturulur. Boyalar,kökler,kabuklar,meyveler,yapraklar,kil,gübre veya doğal kaynaklardan elde edilir. Desenlendirme dekoratif bantlar veya geometrik şekiller şeklinde olabilir; pastiller,üçgenler,elmaslar,yıldız veya çiçek şekilleri,zikzaklar gibi. ”Peki başka nerenin sepeti var?” diye soracak olursanız da Fas-Marakeş diyebilirim.
Afrika Hasır Sepetler Nerede Nasıl Yapılır?

Güney Afrika (Botsvana,Namibia,Zimbabwe) halkı tarafından hasırotu veya rafya gibi bitkilerin elle örülmesi ile yapılıyor bu sepetler. Geleneksel motifler ve naturel renkler kullanılıyor tasarım aşamasında. Birçok farklı amaçla kullanılan bu sepetler,son zamanlarda duvar süsü olarak ön plana çıkıyor.

Ben de duvar dekorasyonunda bu sepetleri ve bu başlık altında diğer hasır sepetleri nasıl kullanabileceğimizden bahsetmek istiyorum.
Dekorasyonda Afrika Sepetleri Nasıl Kullanılır?

Bu sepetlerin öncelikle yazlık ev dekorasyonu için biçilmiş bir kaftan olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bu ev sade ve beyazın ön planda olduğu,ham ahşap dokunuşların yer aldığı bir dekorasyona sahipse…Hasır sepetlerin bambu ve keten malzeme ile de çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim.

Sepetleri duvara asma kısmına gelince…

Bunun için hasır sepetlerin daha yassı olan modellerini tercih etmelisiniz. Hasır tabak olarak da geçiyor. Boş duvarınızı farklı boyutlardaki sepetlerle donatarak dekorasyonda aşağıdaki gibi etkiler yaratabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here