Ağlayan Kalpler Çiçeğinin Özellikleri ve Bakımı

Bugün sizlere ağlayan kalpler çiçeğinin özellikleri ve bakımı ile ilgili bilgiler vereceğim. Dünyada kalp şeklinde başka bir çiçek olmadığı için ağlayan kalpler çiçeği dünyanın en romantik çiçeğidir. Botanikteki adı Dicentra Spectabilis’tir. İngilizce ismi ise ‘bleeding hearts’. Ağlayan Kalpler Çiçeğinin Özellikleri ve Bakımı nasılmış birlikte bakalım.

Ağlayan Kalpler Çiçeğinin Özellikleri

Ağlayan Kalpler Çiçeğinin ana vatanı Kore,Mançurya’dır. İlkbahardan itibaren yaz sonuna kadar açar.

Bitkinin boyu en fazla 80 cm’ye kadar uzar. Bir bordür bitkisidir. Çok yıllık bir bitkidir ve her mevsim dikilebilir. Ağlayan kalpler çalı şeklinde yetişen ve gelişen bir bitkidir.

Pembe-beyaz ya da sadece beyaz olan çiçekleri aynı dalın üzerinde düz bir sıra halinde açtığı için yapay çiçekleri andırır ve çiçekler dalın üzerinde uzun süre kalabilir.

Bitki güneşli ve yarı gölge alanları sever.

Siyaha yakın koyu renkli humuslu topraklarda yetişir.

Ağlayan kalplerin rüzgarla arası pek iyi değildir. Aşırı rüzgardan hoşlanmaz.

Soğuğa dayanıklı oluşu sebebi ile ülkemizde en ağır kışları geçiren şehirlerde dahi yetişir.

Bitki yaz ortasında şakayık yapraklarına benzeyen yapraklarının hepsini döker. Yapraklar döküldükten sonra çiçeğin sökülüp atılmaması gerekir. Aynı bitkiden bir daha ki sene bahar geldiğinde tekrar yapraklanır.

Kış soğuğuna çok dirençlidir. -45 dereceye kadar soğuğa dayanabilir.

Ağlayan Kalpler Çiçeğinin Özellikleri ve Bakımı
Ağlayan Kalpler Çiçeği
Ağlayan Kalpler Çiçeğinin Bakımı

Bu çiçek bir bahçe bitkisidir. Güneşli ve yarı aydınlık ortamları oldukça sever. Bu sebeple,eğer bahçenizde bu çiçeği yetiştirmek istiyorsanız hafif rüzgarlı ve yarı gölge bir alanda olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Çok sıcak olan bahçelerde köklerin sağlam olarak kalması zorlaşıyor.  Yaz aylarında direkt olarak güneş almaması gerekir.

Kökleri rizomdur ve kökler bahara kadar kendilerini nadasa bırakır.

Rizom: Toprak üstü yapraklarını oluşturan bir toprak altı gövde başkalaşımıdır. Toprak altında yatay olarak bulunan ve üzerinde ek kökler taşıyan gövdeler şeklinde açıklanabilir.

Ağlayan Kalpler Çiçeğinin Özellikleri ve Bakımı
Ağlayan Kalpler Çiçeği

Sulama,toprağının kuru kalmayacağı şekilde düzenli olarak yapılmalıdır.

Siyaha yakın koyu renkli humuslu,organik maddelerce beslenmiş,zengin topraklarda sağlıklı bir şekilde yetişir. Toprağında bolca gübreleme ister.

Toprağının su geçirme kapasitesi ise drenaj sağlanabilmesi için yüksek olmalıdır. Ancak bu çok süzgeç gibi bir toprak istediği anlamına gelmez. Süzek topraklarda kökler ölebilir.

Yetiştirilen ortamın iklimine göre toprak çeşitliliğinde değişkenlik olabilir.

Eğer bahçede değil de saksıda yetiştirmek istiyorsanız büyükçe bir saksı ve yalnızca killi toprak tercih etmelisiniz.

Çiçeğiniz yaprak yüzeyi nemini kaybetmeye başladığında,çiçeklerinin zamanı geçmeye başlar. Genellikle mart ayı civarında olan bu geçiş esnasında kademeli olarak sulamayı azaltmak gerekir. Toprak kupkuru bırakılmadan (kurudukta nemlendirilerek) yaz ayı geçirilmelidir.

*Aşkın gözyaşları çiçeği nasıl bakılır merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here