Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları

Akik taşı, yemen taşı ya da ölümsüz taş adıyla anılır. Faydaları saymakla bitmeyen akik taşının kullanımı özellikle islam ülkelerinde yaygındır. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v)’in de hatem yani mühür anlamında bir akik yüzük taşıdığı rivayet edilmektedir. Doğal taş aksesuarlar arasında özel bir yeri olan akik taşına gelin birlikte bakalım!

Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?
Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Akik taşı,doğada pek çok yerde rastlayabileceğiniz ve farklı renk tonlarının olması nedeniyle çok tercih edilir. Peki ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde rastlanılan bu özel akik taşının gerçek olduğunu nasıl anlarız? Gerçek olup olmadığını hemen anlayabileceğiniz çok basit bir yöntem var. Taş içindeki halkalanmalar homojen şekilde görülüyor ve renk sınırları keskinse bulunun akik taşı oldığundan emin olabilirsiniz.

Akik Taşı Özellikleri Nelerdir?

Her bölgede farklı bir isimle anılan Akik taşı hem estetik güzelliği hem de yaydığı enerji nedeniyle pek çok insan tarafından sevilmiştir. Akik isminin kökeni incelendiğinde ismini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden aldığına inanılır. Günümüzde doğal taş aksesuarlarda sıkça rastladığımız bu özel taş eski çağlardan beri süs eşyası ve mücevher olarak kullanılmış oldukça değerli bir özelliktedir. Akik taşı görüntüsü itibariyle bir merkez alanının çevresinde çeşitli renklerde halkalardan oluşmaktadır.Akik Taşı Özellikleri Nelerdir?

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik taşının en bilinen faydası kişiyi ruhsal açıdan korumasıdır. Güçlü bir enerjisi olan bu taş gerginliği ve stresi azaltarak kişinin uyumsuzluklarını en aza indirir. Kişiyi sosyalleştirerek çevre ve insanlara uyum sağlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda dünyevi başarıya yardımcı olarak kişiyi yorgunluktan ve tükenmiş hissetme duygusundan uzaklaştırır. Bunun yanı sıra ağrıları azalttığı,cilde ve kemiklere iyi geldiğine inanılmaktadır.

Akik Taşlı Aksesuarlar 

Akik taşı en çok yüzük aksesuarlarında karşımıza çıkmaktadır. Bunu akik taşı tesbih ve kolyeler izlemektedir. Şifası ve kişiye hissettirdiği maneviyat nedeniyle oldukça tercih edilirler.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here