Alıç Nedir? Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin yüksek kesimlerde yetişen ve sonbahar aylarında olgunlaşan alıcın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar,Alıç’ın astım,bronşit,kalp ve damat sistemi fonksiyonlarını normale döndürüp şeker,kolesterol ve tansiyon hastalıklarına da iyi geldiğini belirtiyor. Alıç nedir? Alıç meyvesinin faydaları nelerdir? İşte alıç hakkında merak edilenler…

Alıç Nedir?

Dağlık kesimlerde doğal olarak yetişen ve kışın habercisi olarak bilinen bu meyve,soğuk havanın etkisini arttırmaya başladığı dönemde vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Fındık büyüklüğünde,çekirdekli bir yapısı ve ekşimsi bir tada sahip olan alıç taşlık ve engebeli dik arazide yetişip,ağaçları çalılı olması nedeni ile toplanması oldukça zahmetli bir meyve.

Alıç ağacı özelliği sayesinde verimsiz topraklarda bile yetişebilen su ihtiyacını sadece yağmur suyundan alan alıç ağacı genellikle 3-5 metre boyunda çiçekleri pembe beyaz ve kırmızı olup meyvesi sarı kırmızı turuncudur. Uzmanlar bu tür yabani meyvelerin,pek çok derde şifa özellikle kalp,solunum,böbrek ve soğuk algınlığı için şifa olduğunu belirtiyor.Alıç Nedir? Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Kalbin en iyi ilacı alıçtır. Alıç,özellikle kalp destekleyici ve kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalize etmek için kullanılmaktadır. Kalpte oksijen ve kan akışının artmasına yardımcı olur ve kan damarlarının çeperlerini güçlendirir. Kalp ritim bozuklukları,sinirsel kalp çarpıntıları,kalp yetmezliği,ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti,kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı ve damar sertliğinde faydalıdır. C vitamini bakımından da çok zengin bir meyvedir.

Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp,damar sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç,kan dolaşımını sağlayan damarları genişleterek güçlendirdiği gibi,kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor,yüksek kan basıncını dengeliyor.

Sağladığı faydalarla beyni de olumlu etkileyen alıç,hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor. Kalp kaslarını güçlendirici,kalp ritim bozukluklarını düzeneyici etkiye sahip alıcın,koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici,kalp krizi sonrasında kalbi güçlendirici özellikleri de bulunuyor.

Yazıyı Paylaş!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here