Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl Bakılır?

Aşkın gözyaşları çiçeği denen türlerde çoğu zaman yaprak kenarları minicik fidelerle doludur. Bu türlerin meraklıları yaprak kenarlarından toprağa düşüp hayata tutunmuş,gelişim göstermiş olan minik fideleri gördükçe ”çiçeğim damlamış” derler.

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl Bakılır?
Işık Sever mi?

Sukkulentlerin önemli bir kısmı doğrudan ve gün boyu güneş alan ortamlar yerine aydınlık ve yarı gölge ortamlardan hoşlanırlar. Nispeten zararsız olan sabah ve akşam güneşleri de sevdikleri ışık koşullarındandır.

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl Bakılır?
Sukkulent

Yaz aylarında doğrudan ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan sukkulentlerin içi su dolu yapraklarında ”yaprak yanıkları”meydana gelir. Buna karşın,gerektiğinden az ışık koşullarında ise,ışığa ulaşabilmek için boylarını uzatarak ince uzun gelişme eğilimindedirler. Bu da formlarında bozulmaya neden olur.

Sulaması Nasıl Yapılır?

Toprağı kurudukça saksıdaki toprak tamamen ıslanacak şekilde sulaması yapılmalıdır. Sukkulentler,diğer bitkilere göre kuraklığa daha dayanıklı oldukları gibi sulama fazlalığı nedeniyle ortaya çıkan kök ve gövde çürümesi gibi sorunlara da pek çok kaktüs türünden daha dirençlidirler.

Havadar ortamlardan hoşlanırlar. Bu nedenle küçük havasız seralar ya da havalanmalarını engelleyen sık diziliş koşulları aşırı sulamayla birleştiğinde bitkilerde toprak ve yaprak bitkileri,pamuklu ve kabuklu bitler ve mantar oluşumları ortaya çıkabilir. Bitkimizi kaybetmemize neden olan aşırı sulama değil,havalandırma eksikliklerinin oluşturduğu bu zararlılardır.

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nasıl Bakılır?
Sukkulent

Toprakları tamamen ıslanacak şekilde yapacağımız sulamanın ardından tekrar sulamadan önce topraklarının tamamen kurumasına hatta bu kuru toprakla 2-3 gün yaşamalarına izin vermemiz gerekir. Tam kuru toprak koşullarında bile sukkulentlerimiz gereksinim duydukları suyu yaprak ve gövdelerindeki rezervlerinden kullanacaklardır.

*Ağlayan kalpler çiçeğinin özellikleri ve bakımı için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here