Ayaklar neden şişer?

Ayak şişmelerinin  hormonal,metabolik,damarsal ve dokusal pek çok nedeni var. Tedavi vaktinde yapılmazsa ayaktaki şişlik dize kadar çıkabiliyor.

Vücutta şişliğin en sık görüldüğü yer,ayak bileği ve ayak sırtı bölgesidir. Vaktinde tedavi edilmezse,şişlik yavaş yavaş dize kadar çıkabiliyor. Şişliğin varlığını gösteren ilk işaret,ayakkabı giymenin güçleşmesi olup ayaklarda soğukluk ya da ısınma hissi de olabiliyor.

VARİSE DİKKAT!

Ayak şişmelerinin hormonal,metabolik,damarsal ve dokusal pek çok nedeni var. Örneğin toplardamarlardaki genişlemeler,gizli ya da açık varisler en önemli nedenlerinden biri. Hamilelik döneminde genişleyen rahim karnın kasık bölümündeki damarlara bası yaptığı için hamileliğe bağlı ayak şişmeleri de sık görülen bir durum. Bu tür geçici varisler dışında kalıcı olabilen ve giderek ilerleyen varisler de var ve prensip olarak toplardamarlardaki pis kanın kalbe dönüşünü yavaşlatan her türlü olay ayak şişmesine yol açabiliyor. Genişleyen toplardamarların içindeki pıhtılar,daha da önemlisi bu pıhtılara eklenen enfeksiyonlar ise şişmeleri hızlandırabiliyor. Bu gibi hallerde şişliğe deride kızarıklık,gerginlik,şiddetli ağrı ve ısı artışı gibi sorunlar da ekleniyor.

Atardamarlardaki bozukluklar da seyrek olarak ödem nedeni olabiliyor ama sorun daha çok toplardamarlardaki genişleme ve keselenmelerden kaynaklanıyor. Uzun süren yolculuklar,ayakların uzun süre sarkan durumunda kalması nedeniyle sürekli ayakta hareketsiz kalmalar,boyun bölgesi sıkı çoraplar da sorunu ağırlaştırabiliyor.

KALP,KARACİĞER,BÖBREK SORUNLARI ÖDEM YAPIYOR

Kalp,böbrek ve karaciğer yetmezliği de ayaklarda şişmelere yol açabiliyor. Kalp yetmezliğinde kalbin pompa gücünü kaybetmesi,karaciğer yetmezliğinde protein eksikliği,böbrek yetmezliğinin ise su ve tuz dengesinin değişmesi şişmelerin en önemli,en korkulan nedenleri oluyor.

Şişmeler,tiroid tembelliği ya da adet öncesinde yaşanan hormonal fırtınalarla da bağlantılı. Aşırı tuzlu yemek,uzun süre hareketsiz kalmak gibi yanlışlar ise sorunu tetikleyebiliyor.

Kısacası ayak şişmelerini etkileyen pek çok neden var. Zaten bu nedenle de sorunun nereden kaynaklandığını araştırmak için problemi mutlaka bir doktorla paylaşmak gerekiyor. Tedavinin ”nedene” yönelik planlanması lazım. Prensip olarak tuzu azaltmak,uzun süre ayakta durmak ve ayakları sarkık pozisyonda bekletmekten sakınmak önemli.

                                                                                              Prof.Dr.Osman Müftüoğlu

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here