Begonvil Bitkisi Bakımı

Halk arasında gelin duvağı diye bilinen begonvil çabuk büyüyüp bol bol çiçek açmasıyla sevilen bir Akdeniz bitkisidir. Esas anayurdu güney Amerika kıtasının orta ve kuzey tropikal kesimleridir. Begonvil,çabuk büyümesi 23-35°C derece sıcaklarda olduğundan dolayı ve susuzluğa dayanıklı olduğu için Akdeniz kıyı kesimlerine çok iyi uyum sağlar.

Begonvil Bitkisi Bakımı:

Çok iyi güneş alan yerleri sever. Özellikle de öğleden sonra güneş alırsa çiçeklenmesi kesindir. Güneşi çok sevdiğinden batıya veya güneybatıya bakan cephelerde daha iyi gelişir.

Kış soğuklarına pek dayamadığı için soğuk bölgelerde bahçelerde yetişmez,ancak saksıda evde yetişebilir. Fazlaca çiçeklenmesi için uzayıp giden dallarının uçları koparılmalı ki o dallar yanlardan bol bol dallar çıkarsın. Çiçek açması yeni yan dallarda oluyor,onun için daima düzenli budamalar yapılmalıdır.Begonvil Bitkisi Bakımı

Toprak Çeşidi:

Saksıda yetiştirdiğiniz zaman kaliteli bahçe toprağı,1/4 oranında pomza taşı ve yanmış sığır gübresi kullanmalıyız. Kökler iyice saksıya sardığında 1 ve 2 yılda bir saksısını değiştirebilirsiniz. Kökler iyice sarmadığında yaparsak begonvilinizde çiçeklenme fazla olmayabilir,bitkimiz iyice büyüyünce tam kalıcı saksısında sürekli kalırsa çiçeklenme daha çok oluşur.

Sulama:

Yaz günlerinde toprak ıslaklığını yitirip biraz da nemini kaybedince sulamalısınız. Diğer zamanlarda toprak neredeyse kupkuru olmadıkça sulamayın. Düzenli sulanan,hiç susuz bırakılmayan begonviller genelde çiçek açmaz. Uzun süre nemini yitirmeyen topraklar zararlıdır. Fazla su begonvilin gelişimini kötü etkiler,kökleri çürütebilir.

Budama:

Yaz boyunca yapılmalıdır. Kış sonu/bahar başı budamaları azdırır. Sonbahar/kış başı budaması kışın soğuktan fazlaca etkilenip tamamen ölmesine sebep olabilir.

Eğer begonvilinizin bütün evi sarmasının kısa zamanda gerçekleşmesini istiyorsanız güçlü büyümesini sağlamak için aşağıdaki iki ayrı zamanda iki farklı budamayı uygulayabilirsiniz.

1-Kış başında bütün dallarını sadece en uçlarından budayın. Oralardan soğuk alması sonucu o dallardaki besin/enerji ana dallara,ana gövdeye ve köklere geri çekilecektir. Bu da baharda şiddetli bir patlamayla gelişmesini sağlayacaktır.

2-Yukardakini yaptıktan sonra bunu da yapmalısınız. Don olayı hiç görülmeyen yerlerde kış sonunda,hafif don olayı olan yerlerde bahar başında kuvvetli bir budama yapın. Böylece havalar biraz ısındığında kuvvetlice filizlenir ve birkaç hafta sonra şiddetli bir büyüme gösterir.

Saksıda yetiştirdiğiniz begonvillere ilkbaharda yeni yapraklar geliştikleri zaman bir defa ve bundan iki ay sonra tekrar bir defa besin vermek yeterlidir. Besin uygun bir besin olmalıdır.

Bahçede yetiştirilenlerin daha kuvvetli büyümeleri gerektiği için daha sağlıklı besleme yolu tercih edilmelidir. Her ilkbaharda dibindeki toprak boşaltılmalı,o toprak alınmalı,onun yerine iyi bahçe toprağı ve yanmış sığır gübresi+ pomza taşı karışımı ile tekrar kapatılmalıdır.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here