Bit Nasıl Temizlenir? En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Bitler okulların açılmasıyla beraber annelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Saçta oluşan bitler, genellikle çocuklarda görülse de, ne yazıkkı çok kolay bulaşması nedeni ile herkesin kafasında gezebilir 🙂 Bitleri yok etmek çok da zor değildir, doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir.

Saçta oluşan bit, diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan,dişi ve erkek cinsleri bulunan,kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler sadece saçta değil,kaşlarda,kasıklarda veya belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler,uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. Belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler,kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları,bulundukları ortama göre değişiklik gösterir.

Genellikle hayvanlarda görüldüğü sanılan bitler,bir çok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler,baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şeklini oluştururlar. Sirke bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu tipin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir.

Bitleri Yok Eden En Etkili Yöntemler

1.Yöntem:

Malzemeler:

  • Gaz yağı
  • Bit tarağı

Yapılışı:

Gaz yağını saçlarınızın üstüne uygulayın. Saçınıza tülbent bağlayın ve yarım saat 40 dk kadar beklettikten sonra, tülbentin üstüne bit tarağı ile saçlarınızı tarayın. Saçınızı tararken bitlerin nasıl düştüğüne inanamayacaksınız. Ardından bit şampuanıyla saçlarınızı yıkayın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayın. Sirkelerden bile eser kalmayacak.

2.Yöntem:

Malzemeler:

  • 5 damla okaliptüs yağı
  • 5 damla biberiye yağı
  • 5 damla zeytinyağı

Yapılışı:

Yağları karıştırıp saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

3.Yöntem:

Malzemeler:

  • 5 damla nane yağı
  • Bir miktar zeytinyağı
  • Elma sirkesi
  • Bit tarağı

Yapılışı:

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu yöntemi 4 defa uygulayabilirsiniz.

Saç bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz 😉

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here