Boza Nasıl Yapılır? Bozanın Faydaları Nelerdir?

Kış günlerinin içeceği olan boza; darı, mısır veya bulgurla hazırlanır. Zengin besin değeri ve kendine özgü lezzetiyle çok sevilir. Eskiden bozacılar kış gecelerinde sokak sokak gezip boza satarlardı. Çocukluğumdan hatırlarım tam uyku saatime denk gelirdi bozacının bozaaaaaaa diye bağırmasıyla çok korkardım ve hemen yorganı üzerime çekerdim 🙂

Tarihi geçmişi Mezopotamya’ya kadar dayanan boza,Osmanlı döneminde sıkça tüketilen bir içecek olmuştur. Osmanlılarda ”bozahane” adı verilen yerlerde üretilen içecek; sonraları Ortadoğu,Orta Asya,Balkan ve Afrika ülkelerinde de üretilip çok sevilerek tüketilmiştir. O dönemlerde boza,pekmez,tarçın,karanfil,zencefil ve Hindistan cevizi eklenerek içilirmiş. Şimdilerde ise tarçın ve sarı leblebiyle içilir. Gelelim Boza Nasıl Yapılır? Bozanın Faydaları Nelerdir? sorularının cevaplarını almaya.

Boza Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 3 bardak bulgur
  • 2 kahve fincanı pirinç
  • 3 bardak toz şeker
  • 1 bardak eski boza ya da kibrit kutusu büyüklüğünde maya
  • Geniş bir kap

Yapılışı:

Bulgur akşamdan bol su ile ıslatılır. Ertesi gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırpılı ve ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe konulur. İçine şeker katılır ve eriyinceye kadar karıştırılır. Sonra ateşten alınır. İyice karıştırılır. Bu karışımın ağzı kapatılarak,20-25 dereceli bir yerde,ara sıra karıştırılarak 2-3 gün bekletilir. İçinde göz göz hale gelmiş kabarcıklar görülürse olmuş demektir. Serin bir yere alınır. Soğuk servis yapılır. İsteğe bağlı olarak üzerine sarı leblebi ve tarçın ilave edilir.

Boza Nasıl Yapılır? Bozanın Faydaları Nelerdir?

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Bozanın faydaları arasında ilk akla gelen metabolizmayı güçlendirmesi ve kansere karşı korumasıdır.

Bol miktarda antioksidan,mineral ve vitamin içerek boza vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini artırır. Bu da kanser ile mücadele de önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi özellikle grip,nezle gibi hastalıklara karşı da faydalıdır. Bozada bol miktarda demir,fosfor,niyasin,sodyum,A,B1,B2 ve E vitamini bulunur.

Bozanın sağladığı bir diğer fayda da kemik sağlığı ile ilgilidir. Bozadaki vitaminler özellikle gelişmekte olan çocukların kemik gelişimine katkı sağlar. Bunun yanında ileri yaşlarda çıkabilecek kemik hastalıklarının riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Boza zihinsel yorgunluk için de iyi bir formüldür. Sinir sistemini yatıştırır,yıpranmış sinirleri onarır ve boza içtikten sonra kendinizi rahatlamış hissedersiniz.

Bozada bulunan B12 vitamini özellikle cilt ve saç sağlığı için faydalıdır. Cildi nemlendirici etkisi bulunan boza ayrıca cildi yumuşatır ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Ayrıca saç dökülmesine karşı da olumlu etkileri vardır.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here