Çiçek Canlandırmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Çiçekler ilgiyi ve bakımı çok sever. Hele ki bakarken sevginizi de katıp onlarla konuşursanız bayılırlar 🙂 Basit ve pratik bilgiler ile çiçek bakımını en iyi şekilde yapmak mümkündür.

Çiçeklere uygun toprağın koyulması gibi teknik bilgilerin yanı sıra çiçekleri canlandırmak için yapılması gerekenleri sizler için sıraladık. Çiçek Canlandırmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Çiçekler Nasıl Canlandırılır?

Çiçek Canlandırmanın Püf Noktaları Nelerdir?
Çiçekler Nasıl Canlandırılır?
  • Yumurta haşladığınız suyu çiçeklerin dibine dökerseniz iyi sonuçlar elde ettiğinizi görebilirsiniz.
  • Vazodaki güller cansızlaşmaya başladığı zaman gülleri önce sıcak suya,daha sonra soğuk suya batırın.
  • Sigara küllerinin çiçeklerin bulunduğu saksının dibine dökülmesi halinde çiçeğin toprağındaki ve yapraklarındaki böceklenmenin de önüne geçmiş olursunuz. Barbekülerde biriken küller saksılarda gübre olarak kullanılabilir. Kül,karıncaların çiçeklere yaklaşmasını da engeller.
  • 24 gram sabun,1 litre su ve 10 cc alkolü karıştırarak oluşturacağınız karışım evde saksıda baktığınız ya da bahçenizde bulunan çiçeklerin yapraklarının kıvrılmasını,cansızlığını önler. Bu karışımı püskürterek çiçeklerin yapraklarına sıkabilirsiniz.
  • Çiçeklerin yapraklarındaki lekeler,köklerindeki çürükler soğuk su ile giderilir. Çiçekleri sularken sıcak su yerine en azından oda sıcaklığında ve kireçsiz su kullanılmalıdır.
  • Evde bakılan çiçeklerin yerinin sürekli değiştirilmesi zararlıdır. Evinizde çiçek bakmaya karar verdiğinizde uzun süre kalabilecek bir yere koyunuz.
  • Saksı değişimi yapılacağı zamanlarda çiçeğin ve toprağının aktarılacağı saksının temiz ve hava almış toprakla dolu olmasına dikkat edilmelidir.

Çiçek ve bitki bakımını seviyorsanız evde tohumdan kolayca yetiştirebileceğiniz 10 bitki ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here