Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı

Dağ kekiği hem aroması hem de kokusu ile çok güçlü şekilde ön plana çıkan ve bilmediğimiz bir çok faydası olan doğal bir baharattır. Bir çok bölgede ve yörede kendiliğinden yetişir. Özellikle güneşli bölgelerde ve taşlı yerlerde çok bulunur.

Özellikle et yemeklerinde aroma ve tat vermesi için belki de en fazla kullandığımız baharat türüdür. Marketlerde satılan paketli kekikleri kullanmak yerine mutlaka kendiniz topladığınız veya aktarlardan,pazardan temin edebileceğiniz dağ kekiği kullanırsanız hem aroma,hem lezzet olarak hem de fayda olarak çok fark edecektir.

Bu kullanımları haricinde alternatif tıp alanında doğal tedaviler açısından da çok ön plana çıkan bir baharat türüdür.  Özellikle diş ve diş eti hastalıklarına karşı tavsiye edilir. Bu konuda Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu diş eti çekilmesi,diş etleri iltihabına ve dişteki kanamalara karşı dağ kekiği kürü öneriyor. Bunun haricinde dağ kekiğinin birçok  faydası daha vardır.Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı

Dağ Kekiğinin Faydaları
  • Vücuda güç verir,yorgunluğu alır.
  • Dağ kekiğinin idrar söktürücü özelliği vardır.
  • Bağırsak iltihabı için faydalı olduğu söylenir ve bağırsak solucanlarını düşürür.
  • Kalp hastalıklarına karşı önerilir.
  • Bronşit,astım ve grip gibi hastalıklara faydaları vardır.
  • Romatizma için dağ kekiği suyu ile masaj yapılırsa çok iyi geldiği söylenir.
Diş Eti Hastalıklarına ve Diş Eti Çekilmesine Kekik Kürü:

Cezveye koyduğunuz 1 bardak suyun üzerine ortalama bir tutam yani 1 tatlı kaşığı dağ kekiği koyarak 5-10 dk kaynatın. Daha sonra ocağı kapatarak ılınmasını bekleyin. Daha sonra süzerek kullanabilirsiniz.

Bu doğal kekik suyu ile gün içerisinde gargara ve diş fırçalama yaparak diş eti iltihaplarına,diş eti çekilmesine ve diş kanamalarına engel olabilirsiniz.

NOT: Kekik kürünün her gün taze olarak hazırlanması lazım ve ortalama 2 aya kadar düzenli yapabilirsiniz.

Kekik yağının faydalarını merak ediyorsanız buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here