Dulavrat Otu Nedir? Yağı ve Çayı Nasıl Yapılır?

Dulavrat Otu Nedir?

Dulavrat otu, Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu bölgelerindeki kırsal kesimlerde,yol kenarlarında yetişen, boyutları 30 ile 60 cm olan, nemli ve gölgelik yerleri seven bir ottur. Yaz aylarında açan parlak morumsu veya kırmızı çiçek açar, iri yapraklıdır, yapraklarının altı tüylü, beyaz renkli ve damarlıdır. Dulkarı gömleği, hanım yaması, pıtrak gibi isimlerle de anılır. Yaprakları Doğu Anadolu’da sebze olarak tüketilir.

Kök ve yapraklarında inülin,tanen,uçucu yağ,acı glikozitler ve mikrop kırıcı maddeler içeren dulavrat otu özellikle kan temizlemede oldukça faydalıdır.

Dulavrat Otu Nasıl Tüketilir?

Kökü ve yaprakları kurutularak çay olarak tüketilebilir. Bu bitkiden elde edilen yağ zeytinyağı ile karıştırılıp kullanılabilir. Ayrıca bu yağ kozmetikte de kullanılmaktadır.

Dulavrat Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kökü ve yapraklarından 3 gramı 200 ml suya konularak kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Günde iki defa tüketmeniz yeterli olacaktır.

Dulavrat Otu Yağı Nasıl Yapılır ve Nerelerde Kullanılır?

Yapılışı: 2 avuç bitkinin kökü ince ince kıyılır. Bir kavanoza koyarak üzerini kaplayacak kadar sızma zeytinyağı ekleyin ve 6 hafta boyunca güneş gören bir yerde bekletin. Arada bir kavanozu sallayın. 6.haftanın sonunda kavanozu kaynar suya koyup bir müddet kaynatın. Daha sonra temiz bir bez vasıtasıyla süzün.

Kullanımı: Yağını saç için kullanacaksanız yeterli miktarda yağı saç diplerinize masaj yapar şekilde uygulayın. Daha sonra saçınızı yıkayıp,durulayın. Yağ yanıklarında kullanılacaksa bir pamuğa sürün ve yavaş yavaş yanık olan bölgeye sürün.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here