Ejder Meyvesi (Pitaya) Nasıl Yetiştirilir?

Ejder meyvesi gerçektende garip görünümlü ve farklı bir tada sahip subtropikal meyvelerden biridir. Ayrıca pitaya meyvesini saksılarda yetiştirmek de oldukça kolaydır. Ejder Meyvesi (Pitaya) Nasıl Yetiştirilir? sorunun cevabını birazdan açıklayacağım. Yetiştiriciliği orta derecede zor olan ejder meyvesi tohumla veya vejetatif çoğaltım yoluyla çoğaltılabilir. Toprak isteği olarak pH-6-7 arası yeterli ve idealdir.

Ejder Meyvesi
Ejder Meyvesi

Pitahaya veya pitaya olarak da bilinen ejder meyvesi,kaktüs ailesine aittir. Çiçekleri benzersizdir ve dünyanın en büyük çiçekleri arasındadır. 25 cm çapında ve yaklaşık 30 cm uzunluğundadır. Çiçeklerinin ilginç özelliği ise yılda sadece bir gece açılır ve oldukça güzel kokuludur. Meyve oluşumu için en ideal sıcaklık 28 C derece olmalı,bu sıcaklığın altında meyve oluşumu sıkıntıya girecektir.

Ejder Meyvesi (Pitaya) Nasıl Yetiştirilir?
Tohumdan Ejder Meyvesi Yetiştirme

Bıçakla,ejder meyvelerini yarıya bölün ve içerisinden alınan siyah tohumları toplayın. Bu tohumları nemli bir kağıt havluya koyun ve bir gece bırakın.

Ejder Meyvesi
Ejder Meyvesi

Çimlenme kabı oluşturun ve içerisine koyduğunuz toprak içerisine ekimi yapın. Toprak için hazır kaktüs toprağı kullanılabilir ya da iyi drene olan kumlu siltli toprak kullanabilirsiniz. Tohumlarını derine ekmemelisiniz.

Tohum yatağını su püskürterek iyice nemlendirin ve nemli kalmasını sağlayın. Tohumlar çimleninceye kadar toprağı nemli tutun,bu da yaklaşık 15-30 gün sürecektir.

Tohumlar çimlendiğinde,artık ejder bitkisini küçük saksılara alabilir ve yetiştirebilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Faydaları

Soğuk tüketilmesi tavsiye edilen ejder meyvesi vücudun C vitamini ihtiyacının %85’ini karşılamaktadır. Bağışıklık sistemini desteklemesi ve güçlendirmesi ile vücudu hastalıklara karşı yüksek oranda korur ve direnç arttırır. İçi bol sulu olan bu meyve vücudun sıvı oranını arttırdığından cildin de daha nemli olmasını sağlamaktadır.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here