Eski CD ler Kullanılarak Neler Yapılabilir?

Eski CD ler Nasıl Değerlendirilir?

Dijitalleşme süreciyle birlikte CD ler ve DVD’ler hızla ıskartaya çıktı. Peki elimizde kalan eski CD ler nasıl değerlendirilebilir,nasıl bir kendin yap projesine dönüştürülebilir? Gelin birbirinden yaratıcı fikirlere beraber göz atalım.

Mozaik Kaplama

Mozaik mantığıyla hatta puzzle yapar gibi, eski CD ler ufak parçalar halinde kesilerek aynen cam gibi kullanılabilir ve tepi,çerçeve,sehpa gibi pek çok farklı yüzey bu şekilde kaplanabilir.

CD leri kesmek için mutfak makası gibi kuvvetli bir makas gerekir. Bazı CD ler (özellikle yeniden yazılabilir olanlar) ufak ufak kesmeye uygun olmayabilir. Deneyin,olmuyorsa bunlarla zaman kaybetmeyin.

Kaplama yaptığınız düz bir yüzeyse yapıştırma işi bittikten sonra üzerinde epoksi reçine kullanmak hem görüntü hem de dayanıklılık açısından iyi bir fikir olabilir.

CD parçalarının arası doldurulmak istenirse derz dolgusu da alternatif olarak düşünülebilir.

Şekiller&Figürler

Kendi çizdiğiniz ya da edindiğiniz şablonların içini yine mozaik mantığıyla doldurarak güzel dekoratif objeler elde edebilirsiniz. Harfler,hayvan figürleri,kalp gibi minimal şekiller alternatif olarak düşünülebilir.

CD parçaları parlaklıkları kaybolmadan renklendirilmek istendiğinde CD kalemi ya da cam boyasından faydalanılabilir. Eğer mat bir görüntü arzu edilirse akrilik boya dahi kullanılabilir.

Disko Topu ve Süsler

Ayna gibi parlak yüzeyleri sayesinde kesilip strafor küre üzerine yapıştırılarak irili ufaklı disko topları ya da yılbaşı süsleri elde edilebilir.

Yuvarlak yüzeyler üzerine uygulanacak parçaların kare kesilmesi daha muntazam bir görüntü verecektir.

Minik Hayvan Heykelleri

Eliniz böyle işlere yatkınsa belki biraz daha komplike hatta sanatsal şeyler denemek isteyebilirsiniz.

Örneğin Avustralya’da yaşayan Güney Afrikalı sanat öğretmeni Sean E Avery eski CD lerle inanılmaz hayvan heykelleri yaratıyor.

Aydınlatmalar

Japon feneri benzeri lambalar aynı disko topunda olduğu gibi küçük CD parçaları yapıştırılarak kaplanabilir. Ama onun haricinde elektrik işlerinden anlayanlar için daha yaratıcı aydınlatma fikirleri de var tabi.

Yapmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin;)

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here