Ev Yapımı Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar ekşisi Türk mutfağının en sık kullanılan soslarından biridir. Ekşimsi tadı nedeniyle salatalara sürekli kullanılan bu sosun kalitelisini bulmak günümüzde neredeyse zor bir hale geldi.

Piyasada içerisinde katkı maddesi olan birden fazla nar ekşisi markası bulunmaktadır. En sağlıklısını tüketmek için en doğru seçim evde kendiniz yapmaktır. Yapımı oldukça kolay olup çok fazla masraflı değildir. Ev yapımı nar ekşisi nasıl yapılır şimdi size detaylı bir şekilde anlatacağım.

Ev Yapımı Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?
Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Sosunuzu yapmak için seçtiğiniz narların ekşi olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde sosunuz istediğiniz ekşilikte olmayacaktır.

1 litresi için 10 kg nar gereklidir. Narların iri olması gerekmektedir.

Tüm narları iyice yıkayın. Daha sonra ise bıçakla kesip içerisindeki taneleri tek tek ayıklayın. Ayıklarken mutlaka zarlarını da ayıklayın ki sosunuzda acı bir tat oluşmasın.

Tüm narları temizledikten ve ayıkladıktan sonra suyunu sıkmanız gerekir. Suyunu sıkarken meyve sıkacağını veya robot kullanabilirsiniz. Bu şekilde suyunu sıkmak daha kolay olacaktır.

Geniş bir tencerede yaklaşık 3,5-4 saat boyunca orta ateşte kaynatın. Pişerken üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alınız.

Kaynayana kadar ara ara karıştırmayı unutmayın. İyice kaynayıp pekmez kıvamına geldiğinde altını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuyunca ise kavanozlara koyup oda sıcaklığında serin yerde bekletin.

Afiyet olsun…

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here