Gluten Nedir? Gluten Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Gluten Nedir?

Gluten,ekmek yapımı esnasında oluşan hamurun ağsı yapısını oluşturan yani hamurun güçlü yapısında sorumlu olan proteindir. Gluten olmadan ekmek mayalanmaz ve kabarmaz. Buğdayda yaklaşık 30 farklı tür protein bulunur ancak bunlardan sadece ikisi,glutenin ve gliadin,suyla birleştiğinde gluten olarak bilinen sakıza benzer sert ve esnek maddeyi oluşturur. Buğday,arpa ve yulaftan üretilen yiyeceklere karşı hassasiyet gösterilmesine gluten alerjisi adı verilir ve ileri durumlarda çölyak hastalığına dönüşebilir. Glutene karşı alerjisi olan kimselerin çoğu tam tahılla üretilmeyen yiyecekleri tüketebilirler. Ancak bazı durumlarda tüm tahıl ürünlerine alerji gösterilebilir. Bu durumlarda hastanın hayatı boyunca her yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekir.

Gluten hassasiyeti gösteren kişilerde belirtiler hafif seviyede ortaya çılabilir. Kilo kaybı,kaşıntı,yorgunluk ve kemiklerde ağrılar yaşanması başka sebeplere bağlanabilir. Ancak bu belirtiler sık şekilde görülüyorsa mutlaka bir doktorla görüşülmesi gerekir.

gluten nedir? gluten alerjisinin belirtileri nelerdir?

Gluten Hassasiyetinin Genel Belirtileri

Gluten hastalığı ilerlememişse birçok kişide benzer belirtiler gösterir. Ancak çölyak hastalığına dönüşmüşse belirtiler çok daha şiddetli olacaktır. Özellikle çocuk ve gençlerde anne babalar bu belirtilere karşı sürekli olarak gözlem yapmalı ve dikkatli olmalıdır. Gluten hastalığı belirtileri çok erken yaşlarda görülmeye başlanır.

1-Kilo Alamama veya Hızlı Kilo Kaybı

Gluten alerjisi olan kişilerin sindirim problemleri vardır ve gluten içeren yiyecekler tükettiklerinde hazımsızlık yaşarlar. Genellikle yiyecekleri sindiremeden atarlar. Çölyak hastaları gluten tükettiklerinde kusabilirler. Özellikle yulaf,arpa,çavdar ve buğday çölyak hastalarının tüketmemeleri gereken besinlerdir.

2-Bölgesel Eklem ve Kas Ağrıları

Gluten tüketimi sonrasında alerjili kişilerde ödem toplanması,vücudun belli bölgelerinde şişkinlikler,kemiklerin ve eklemlerin sızlaması gibi durumlar görülebilir. Bu ağrılar ve semptomlar sık tekrar ediyorsa muhtemelen kişinin gluten intoleransı vardır.

3-Migren Hastalığı ve Şiddetli Baş Dönmesi

Gluten intoleransı yüksek kişilerde şiddetli baş ağrıları,hatta migren ağrıları görülür. Birçok gluten hastası aynı zamanda migren hastasıdır. Ayrıca nörolojik etkiler de görülebilir. Baş dönmesi,denge kaybı,hissizleşme vb.belirtiler görülebilmektedir.

4-Kronik Halsizlik

Sürekli yorgun olma,çok fazla dinlenme ihtiyacı duymak da belirtiler arasındadır. Depresyon ve aksiyete sebebi olarak gösterilebilir. Bu durum şeker hastalığı belirtisi ile karıştırılabilir. Ancak kesin bir bulgu için doktor muayenesi gereklidir.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here