Kan Grubuna Göre Nasıl Beslenmeliyiz?

Dünyanın ciddi obezite tehdidi altında olduğu günümüzde kabullenilmiş bir gerçek olması nedeni ile doğru beslenme üzerine televizyonlarda sayısız yayın,tıp dünyasında sayısız araştırma ve makaleler bulunuyor. Hepsinin ortak durduğu nokta ise yeterli ve dengeli beslenme. Peki ya Kan Grubuna Göre Nasıl Beslenmeliyiz?

Bu beslenme türünün 1900’lerin başında,kan gruplarının bulunmasından hemen sonra ortaya çıktığı söyleniyor. Bu beslenme listesini belirlemek zorlayıcı görünse de mantıklı bilimsel açıklamalarla,insan vücudu için bu tür beslenme doğru kabul edilir. Bu beslenme listesi hazırlanırken; 0 kan grubu için serbest ve yasak olan yiyecekler, içecekler doğru şekilde programlandırılır.

Bunun yapılma amacıysa her besin maddesinin her kan grubunda farklı etkiler göstereceği,bazılarında çökelti oluşturabilirken,bazılarında kanın daha yapışkan hale gelmesiyle sonuçlanacağı gibi nedenlere dayandırılıyor.

Tam da bu yüzden kilo vermek isteyenlerin yada daha sağlıklı yaşamak isteyenlerin kan gruplarına göre beslenmeleri öneriliyor. Ancak konuyla ilgili yeterli yada kabul görmüş bir bilimsel araştırma bulunmuyor.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme

Protein açısından zengin kaynaklar olan yağsız et,kümes hayvanları,balık ve sebze açısından yüksek tahıllar,baklagiller ve süt ürünleri açısından hafif bir diyet. Ayrıca bu gruba sahip kişilerin mide sorunlarına eğilimli olduğu ve bu nedenle çeşitli takviyeler almaları gerektiği belirtiliyor.

A Kan Grubuna Göre Beslenme
Bu gruba sahip kişilerin hassas bir bağışıklık sistemine sahip olmaları nedeniyle meyve,sebze,baklagiller ve tam tahıllara dayalı etsiz bir diyet izlemeleri gerektiği belirtiliyor.
B Kan Grubuna Göre Beslenme

Mısır,buğday,kara buğday, mercimek,domates,yer fıstığı,susam ve tavuktan uzak durun. Yeşil sebzeler,yumurta,bazı etler ve az yağlı süt tüketin.

AB Kan Grubuna Göre Beslenme

Ağırlık verilecek yiyecekler arasında torfu,deniz ürünleri,süt ürünler ve yeşil sebzeler bulunuyor. Bu gruba sahip kişilerin mide asidinin düşük olma eğiliminde olduğu belirtiliyor. Bu nedenle kafein,alkol ve kurutulmuş etlerden kaçınmak gerekmektedir.

Uyarılar

Bu beslenme sistemi yalnızca kan grubunuza göre önerilerde bulunur. Bu nedenle eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa (örneğin;diyabet), yüksek protein tüketmeniz söylenebilirken,diyabetli başka bir kişinin süt veya tavuktan uzak durması gerekebilir. Sistem,diyabet tedavi planınızla çakışabilir.

Diyabet dernekleri günlük beslenmeniz için daha pratik bir yaklaşım önerir. Ayrıca belirli yiyeceklere ağırlık verme konusunda dikkatli olmanızı tavsiye eder. Çoğu durumda herhangi bir büyük gıda grubunun kesilmesini önermez.

Bu beslenme türü ayrıca kalp hastalığı,yüksek tansiyon veya kolesterol gibi diğer koşulların varlığında işe yaramaz. Gerekli olan kiloyu vermenin bu koşulları üzerinde olumlu bir etkisi olacağından emin olabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here