Kehribar Taşı Nedir? Kehribar Taşının Faydaları Nelerdir?

Kehribar,çam ağaçlarından sızmış reçinelerin taşıllaşmasıyla oluşan saydam maddedir. Kehribar taşı,süs eşya ve takı yapımında kullanılır. Açık sarıdan kızıla değin türlü renklerde olabilen kehribar taşı,kolay kırılabilen,bir yere hızlıca sürtülüp hafif cisimlere yaklaştırıldığında onları kendine çekme özelliğine sahiptir.

Kehribar ülkemizde özellikle tesbih ile özdeşleşmiştir. Ancak sadece tesbih yapımında kullanılmamaktadır. Özellikle sağlık açısından bir çok faydası olduğu bilinen bu taş,geçmiş hakkında araştırmalarla da bilim adamlarına yardımcı olmaktadır. Bilim insanları,araştırmalarında daha çok fosillerden yardım almaktadırlar. Fosillerin geçmişi ise,milyonlarca yıl önceye kadar dayanmaktadır. Kömür ve petrol gibi madenler fosil atık olsada bazen daha farklılık gösterebilmektedir. Kehribar da bunlara en iyi örnektir.Kehribar Nedir? Kehriban Taşının Faydaları Nelerdir?

Kehribar Taşının Faydaları Nelerdir?

Kehribar taşının en önemli faydası vücudun ağrıyan bölgesinin üzerine koyulduğu zaman ağrıyı hafifletici etkisi olmasıdır. Ancak kullanılan kehribarın ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olması etkisini arttırır. Diğer faydası ile; soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Astım,guatr,bronşit tedavisi için boyun bölgesinde kullanılmalıdır. Ayrıca eski romada tiroid enfeksiyonlarının tedavisinde diğer taşlardan daha etkili olduğu söylenir. Sol elinin içinde kullanılırsa bedendeki negatif elektriği toplar ve rahatlık verir. Ayrıca elektrik yükünü hafiflettiğinden depresyona karşı etkilidir. Aklı ve hafızayı kuvvetlendirir,kişinin kararlarını doğru vermesini sağlar. Bu taşın nazara karşı koruma sağladığı da söylenmektedir. Bu taş,böbrek ve mesaneye iyi gelir. Bu gibi özelliklerin bazısı bilimsel etkileri kanıtlanmış faydalarıdır. Bazıları da halk arasında tecrübeler sonucu bulunan ve söylenen etkileridir. Önemli olan taşın bu gibi etkilerini görebilmek için her taşta olduğu gibi bu taşın da orjinal olması gerekmektedir. Bunun öğrenmenin en etkili yolu bu taşının yakıldığı zaman çam kokusu vermesidir.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here