Kokuyla Tedavi Nasıl Olur?

Kokuyla tedavi; Kokunun tesiri,insan beynindeki hatıraları harekete geçirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bazı kokular canlandırıcı,bazıları sakinleştiricidir. Yine bir başka açıklamaya göre kokular beyinde endorfin bezlerini harekete geçirmektedir. Sakinleştirici veya heyecan uyandırıcı etkilerinin sırrı da buradadır. Bu anlayışa göre;

Kokuyla tedavi nasıl olur?

Doğu tıbbında ise koku ile tedavinin kapsamı çok geniş düşünülmektedir. Çünkü bu anlayışta her organın gözle görülemeyen bir enerjisi (ruhu) olduğuna inanılır. Bu yüzden de bir organın ruhani enerjisindeki bozulmanın kokuyla tedavi edilebileceği düşünülmektedir.

Kokulu yağlar masaj,banyo suyuna damlatma,koklama,buğu,yağ lambalarında yada havaya sıkılarak kullanılabilmektedir. Ancak yutulması,göze ve benzeri organlara damlatılması sakıncalıdır. Masaj yağları zeytin yağına karıştırılarak kullanılmalıdır.

Geleneksel Batı tıbbında da keskin kokulu bitkilerin yağları,mikrop öldürücü olarak görülmüştür. Mesela salgın hastalık zamanlarında hastaların odalarına biberiye tütsüsü yakılmıştır. Yine böyle dönemlerde hekimler hastalık kapmamak için ellerini fesleğen yağı ile ovmayı tavsiye etmişlerdir.

Günümüzde ise halk hekimi denilen kişiler,insan psikolojisi üzerindeki olumlu tesirlerden faydalanmaya çalışmaktadır. Mesela yasemin, ada çayı, greyfurt ve gül yağı kokusunun depresyonu iyileştirmeye yardımcı olduğu ileri sürülmektedir.

Kokuların dikkati artırıcı ve iradeyi etkileyici olduğu da ileri sürülmektedir. Mesela sigarayı bırakmak için ıtır çiçeği koklamak gibi… Aynı şekilde biberiyenin aktif olmaya, bergamutun zihin canlılığına katkısı olduğu söylenmektedir.

Bütün bu iddiaların ne kadarı doğru bilmiyoruz; ancak bildiğimiz bir şey var ki,güzel koku kalbi ferahlatır, ruha huzur ve sevinç verir. Bu sebepten ecdadımızın günlük hayatında hoş kokuların önemli bir yeri vardı.

Dikkat edilmesi gerekenler

Aroma terapiden faydalanmak için uzmanından yardım almak gerekir. Gerekli bilgi edinildikten sonra siz de evde bazı uçucu yağlar vasıtasıyla aroma terapiden yararlanabilirsiniz. Doz ayarlamak için doz tablolarına dikkat edilebilir. Ayrıca damla sayılarını iki katına çıkarmak etkiyi arttırma yönünde avantaj sağlamaz, tam tersine etkinin görülebilmesini baskılayabilir.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here