Mandala Nedir? Mandala Nasıl Yapılır?

Mandala merkez veya daire anlamına gelir. Belirgin görünen merkez noktasının etrafında boyanacak şekiller vardır. Mandala boyamaya bir nevi resim meditasyonu diyebiliriz. Çünkü amaç zihni sakinliğe ve sükunete ulaştırmaktır.

Budizm’de Mandalalar onu boyayanlar için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir.

Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Boyamada 12 renk dikkate alınır. Bu renkler açık ve koyu tonlar yakalanarak çoğaltılır.

Mandalanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde gittikçe çoğalan bir terapi haline gelmiştir. Özellikle çocukların eğitimlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Çeşitli streslere maruz kalan çocukları,zihin dinlendirme,dikkat eksikliği,sakinlik gibi konularda eğittiği bilinir. Ruha ilaç olarak tabir edilir. Dikkat toplama süresini uzatır,stresle daha kolay baş edebilme gücü doğurur.

Mandala Nasıl Yapılır?
Mandala çalışmaları,çizim ve renklendirme olarak iki temel kısımdan oluşmaktadır. Bu çizimler herhangi bir yeteneğe bağlı olmaksızın kolaylıkla yapılabileceği gibi,karmaşık desenler için daha yüksek el becerileri gerekmektedir. Çizim yapılacak yüzeyler ise kağıdın yanı sıra tuval,taş ve seramik veya ahşap gibi çok çeşitli yüzeyler olabilmektedir. Çizim aracı olarak da kalemin yanı sıra cetvel ve pergel gibi araçlar veya fırça gibi resim malzemeleri de kullanılabilmektedir.
Mandala çalışmaları,çizim ve renklendirme olarak iki temel kısımdan oluşmaktadır.
Çizim yapılacak yüzeyler, kağıdın yanı sıra tuval,taş,seramik veya ahşap gibi çok çeşitli yüzeyler olabilmektedir.

Bu çalışmalarda desenleri kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi,daha önce hazırlanmış formları da renklendirebilirsiniz. Kullandığınız yüzeye göre farklı boyama araçlarının seçimine de dikkat etmelisiniz. Kağıt yüzeylerde çalışacaksanız,boyanın arka sayfaya bulaşmaması önemlidir. Tuval üzerinde çalışıyorsanız ve yağlı boya tercih ediyorsanız,küçük yüzeyler için ince samur fırçalar kullanmanız güzel sonuçlar doğuracaktır. Tuval üzerinde fırça geçişlerini görmek istemiyorsanız,sert uçlu sentetik kıllı fırçalar yerine,yumuşak uçlu doğal kıllı fırçaları tercih etmelisiniz.

Renk tercihleri,desenlerin formuna bağlı olduğu gibi,çoğu zaman da kişinin kendi içinde bulunduğu ruh halinin bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Bu yönüyle, kişinin kendisini bir ifade ediş şekli olarak değerlendirilebilir ve kişinin bilinç altında saklı olanların bilinç düzeyin çıkmasına katkı sağlar.

Ayrıca,tema bütünlüğünün yanı sıra renk bütünlüğü de önemlidir. Bir mandalanın teması,tek bir desende değil,desen bütünlüğünde açığa çıkar. Desen bütünlüğünün görsel açıdan mükemmeliyeti,renk bütünlüğünü gözetmesine bağlıdır. Bu bütünlüğü koruyan çalışmalar,yalnızca çizim ve boyamayla değil,aynı zamanda görsel açıdan da rahatlatıcı etkilere sahiptir.

Sevdiklerimizle yaptığımız mandalalar ise keyifli vakit geçirmemize katkı sağladığı gibi,sosyal ilişkilerimizin güçlenmesine de yardımcı olur.

Keyifli çalışmalar 🙂

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here