Menopoz Nedir? Menopoz Döneminde Hangi Besinler Tüketilir?

Menopoz Nedir?  Kadınların östrojen ve progesteron hormon üretiminin azalması ile birlikte menstrüasyonun zamanla tamamen kaybolmasına menopoz denir. Kadınlarda genellikle 45-55 yaş aralığında görülen menopoz,ülkemizde ortalama 47 yaşında görülmektedir. Sosyo-ekonomik durum,beslenme durumu,genetik faktörler,sigara,alkol tüketimi ve otoimmün hastalıklara bağlı olarak menopoz durumu ve zamanı değişiklik göstermektedir. Kadınlarda östrojen hormon azalması ile birlikte metabolizma yavaşlamakta ve vücutta yağ yakımında azalma olmaktadır. Menopoz döneminde obezite,osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıkların görülme riskinde artış meydana gelebilir. Vücut ağırlığı idealin üstünde olan kadınlarda menopoza girme durumu daha erken yaşta görülebilir. Ortalama 1 yıl adet görmeyen bir kadın menopoza girmiş olarak kabul edilmektedir. Kadınların %11’i erken menopoza girmektedir. Menopoz için önemli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlarda en önemlisi ailesel yani genetik faktördür. Eğer bir kadının annesi yada 1.derece akrabaları geç menopoza girmişse o kadın da geç menopoza girmek için bir adaydır.

Menopoz Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Menopoz sürecinde kadınlarda sıcak basmaları,gece terlemeleri,uykusuzluk,huysuzluk,halsizlik,dikkat dağınıklığı gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen şikayetler sık görülmektedir. Menopoz sürecinde en önemli değişiklikler hormonlarda görülmektedir. Üreme sisteminde işlevi olan hormonların azalması yumurtalık fonksiyonlarının da kaybına neden olmaktadır.

Menopoz Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Kadınlar, kilo verme konusunda erkeklere göre daha şanssızdır. Kadınların vücut yapısı erkeklere göre daha fazla kilo almaya elverişlidir. Durum böyle olunca, kadınların yeme içmelerine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle bu süreçte hormonlar daha farklı çalıştığı için kilo alımı yoğun bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden menopoz sürecinde diğer süreçlere göre daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Bu süreçte fazla kilolar alırsanız, o yaştan sonra kiloları geri vermek oldukça zor olacaktır bu yüzden kesinlikle kilo almamaya çalışmalısınız. Eğer birkaç kilo olsa bile fazlalığınızın olduğunu farkederseniz, hemen kısa süreli uygun bir diyet listesine başvurmalısınız.
Menopoz Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler: 
  1. Yumurta,kurubaklagiller,kırmızı et,balık çeşitleri,yoğurt,kefir gibi kaliteli protein kaynakları
  2. Tam tahıllı ekmek,kinoa,bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri
  3. Mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilebilir.
  4. Kuru fasülye,bezelye,soğan,sarımsak,soya,brokoli,havuç,keten tohumu gibi fitoöstrojen olarak da adlandırılan besinler daha sık tüketilebilir.
  5. Bu dönemde bazı bitki çaylarından da yararlanılabilir.
  6. Rezene,ıhlamur,yeşil çay,civanperçemi,anason,kekik gibi çaylar içilebilir.
Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here