NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN DESTEĞİNİZ DEVLETTEN!

NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN DESTEĞİNİZ DEVLETTEN

Devlet yeni yeri açmak isteyenlere üç farklı proje paketi ile destek sağlıyor.

Bu destekler SYDV, TÜBİTAK, GTHB ve KOSGEB, İŞKUR kurumları tarafından sağlanmaktadır. Esnaflarımız için de KOSGEB tarafından yeni iş yerleri, bayilikler, proje geliştirme teşvikleri adı altında 14 farklı program ile teşvik sağlanıyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarınca verilen KOBİ bankacılığı destekleri haricinde sermayesi olmayanlar bu kuruluşlara başvurarak işletme sermayesi temin edebiliyor.

KOSGEB yeni işyeri açma kredisi

KOSGEB tarafından 14 farklı proje programı ile işletme açanlara destek veriyor. İster ilk kez iş kuracak olsun,isterse yıllardır esnaflık yapan vatandaşlarımıza toplamda 500.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verebiliyor.

kosgeb destekleri ile ilgili görsel sonucu

İhracat ve ithalatlarla uğraşanlar, yeni bir teknolojik ürün tasarlayanlar personel ve reklam giderleri için paraya ihtiyacı olanlar başvuru yapabiliyor.

TÜBİTAK tarafından 150.000 TL İşyeri Proje Desteği

TÜBİTAK tarafından teknoloji odaklı olmak kaydıyla yeni ürün tasarlayan ve yenilikçi iş fikirlerine 150.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlıyor. Her yıl iki farklı çağrı ilanına çıkan kuruluş yenilikçi fikirlerin desteklenmesini amaçlıyor.

 

İnanılmaz bir iş yükü olan  ve ”yokmu elimden tutan’’ diyenler için TÜBİTAK 62 milyon TL destek bütçesi ayırdı. Projeni geliştir ve başvur.

SYDV 15.000 TL iş kurma kredisi veriyor! Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma ve Vakıfları tarafından yeni iş yeri kurmak isteyenlere 15.000 TL’ye kadar işletme sermayesi sağlanıyor. Vakıflar tarafından KOSGEB veya diğer kuruluşlar gibi kursa katılmış olmak veya ayrıntılı iş planını kabul ettirmek gerekmiyor. Eğer başvurunuz kaymakamlığın veya vakıfın ‘’iş yeri açma kredisi’’ desteği için ayırdığı bütçesi mevcut ise bu teşvike başvuru yapabiliyor (Not: tüm kaymakamlıklar tarafından verilmiyor). Desteğin alınabilmesi için gerekli şartlar ise;

1-Vakıfa başvuru yapıp dosya açtırmak

2-Açmak istediğiniz iş yeri için araştırma yapıp,tüm giderler için teklif mektupları almak ve bu mektupları bir proje haline getirip başvurmak

3- İki adet devlet memuru kefil getirmek

15.000 TL teşvik,hibe olmayıp faizsiz kredidir. İlk yıl geri ödemesiz olmak kaydıyla 12 ayın sonunda 36 ay taksitle geri ödenmektedir. Toplamda geri ödeme süresi ödemesiz dönem ile birlikte 4 senedir.

GTHB geri ödemesiz 30.000 TL girişimcilik hibesi veriyor. Tarım ve hayvancılık Bakanlığı kırsal kesimlerde kendi işini kurmak isteyenlere 30.000 TL tutarında hibe veriyor. 18 ile 41 yaş aralığında olmak ilk şart olarak aranırken,kişinin kendisinin ve evli ise eşinin başka bir işle meşgul olmaması şart koşuluyor. Bu destek dükkan veya herhangi bir iş yeri açmak istemeyen,köyüne dönüş yapıp tarım ve hayvancılık ile uğraşmak,ekmeğini bu işten çıkarmak isteyen vatandaşlarımız için öneriliyor.

GTHB destekleri ile ilgili görsel sonucu

  • Esnaf iseniz yurt dışına açılın,proje geliştirin,ARGE desteği alın.
  • Yeni iş kuracaksanız kursa katılın,eğitim alın,hangi işi kurmanız gerektiğini öğrenin.
  • Meyve bahçesi kurun,koyun veya inek satın alın,aromatik bitki yetiştirin.
  • Küçük bir sermaye işinizi görürse SYDV’na başvurun.
  • Devlet bu yılda birçok projeyi destekliyor.
  • Kasap dükkanı açın.
  • Eski hükümlü veya engelli iseniz İŞKUR ‘a başvurun,36.000 TL destek alın.
  • 50 kovan arı ile arıcılık sektörüne giriş yapın.
  • Eğer büyük bir sermaye ile hayvancılık sektörüne yatırım yapmak istiyorsanız,merak etmeyin,ona da destek var. TKDK’ya başvurun.
  • Üretim sektörüne adım atın,istihdam sağlayın.
Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here