Osmanlı Macununun Bilseydim Her Gün Yerdim Diyebileceğiniz Faydaları

Osmanlı tarihinde özellikle Ramazan aylarında yapılan ve birçok besin karıştırılarak elde edilen Osmanlı macununun faydaları konusunu sizler için araştırdık.

Osmanlı macununu her ne kadar şekerleme olarak görsek de aslında ilk olarak şifa niyetine ortaya çıkmıştır. İnanışa göre; 1522 yılında Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan,Manisa’da bulunduğu sırada hastalanır.

Birçok hekime muayene olan Hafsa Sultan bir türlü iyileşemez. Son olarak kendisinin kurduğu Sultan külliyesi zaviye ve imaretinin idaresi görevinde bulunan Merkez Efendi’ye müracaat ederler.

Merkez Efendi 41 çeşit baharat ve bitkiden meydana gelen bir karışım hazırlayarak bu karışımın macun haline getirilmesini bizzat kendisi sağlayarak Hafsa Sultan’ın hızla iyileşmesini sağlamış olur.

Hafsa Sultan da hastalığına kısa sürede şifa bulunmasına vesile olan bu macunun nevruz günü ilkbaharın ilk günlerinde halka saçılmasını emreder.

Osmanlı Macununun Faydaları

Sindirim sorunlarının başında hazımsızlık ve mide yanması gelir. Bu durumlar genellikle yemek sonrası yaşanır. Özellikle Ramazan aylarında açılan oruçla beraber aniden besin yüklenen mide de çıkan bu sorunları yatıştırmak için Osmanlı Macunu birebir fayda sağlar.

Midenin yanı sıra bağırsaklara da fayda sağlayan Osmanlı macunu bağırsak florasını düzenleyerek Bursa’da toksin birikmesini önler. Besinlerden kaynaklı oluşan gazı bağırsakta tutmaz,sökülmesinde yardımcı olur.Ayrıca bağırsakları yumuşatarak müshil etkisi göstererek kabızlığın yaşanmasını engeller.

Vücut ısısını dengeler. Mevsim geçişlerinde tüketildiğinde vücutta aniden ortaya çıkan ısı ve oksijeni dengeler. Bu sayede vücuttaki sinir hücreleri daha sağlıklı çalışır. Sinirler vücut koordinasyonunun yanı sıra beyin için de önemlidir.Özellikle stres,depresyon ve yorgunluk gibi hastalıklara iyi gelir.

Antiseptik özelliği sayesinde solunum ve idrar yolundaki enfeksiyonlu hücrelerin yol olmasını sağlar. Böylece oluşma ihtimali olan hastalıkları önler. Vücutta tüm toksinleri idrar yolu ile atar.

İçinde 41 çeşit baharat bulunduran Osmanlı macununun insan sağlığına bu kadar faydalı olduğunu bilseydiniz vallahi her gün yerdiniz,neyse ki artık biliyorsunuz 🙂

*Osmanlı macununun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here