Pancar Yaprağının Bilinmeyen Faydaları

Pancarın çok sağlıklı olduğunu biliyoruz ve severek tüketiyoruz ama kullandığımız pancarların yapraklarının da azımsanmayacak kadar değerli olduğunu biliyor muydunuz?Pancar yaprağının faydalarını sizler için derledik.

Pancar Yaprağının Bilinmeyen Faydaları
1-Botoks için doğal fırsatınız olabilir

Pancar yaprağı,bol miktarda lif,demir,karotenoid,antioksidan,C vitamini ve potasyum içerir. Bu maddeler daha genç görünmek ve hissetmek için anahtar niteliğindedir. Yapraklarda bulunan bol folat ve antienflamatuar özellikler,kırışıklıkların görünürlüğünü azaltabilir.

2-İçeriği diyet lifi sindirim sağlığımız için gereklidir

Lif,normal bağırsak hareketlerini dengeli şekilde gerçekleştirmenin ve kabızlıktan kaçınmanın başlıca kaynağıdır. Lif ayrıca kolesterolü düşürür ve sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.

3-Düşük yağ ve kalori

Pancar yaprağı,yüz gramında önemsiz miktarda olan 0,2 gram yağ ve 40,3 kalori içerir.

4-Enerji verir

Pancar ayrıca tüm gün boyunca enerji seviyenizi yüksek tutmanıza yardımcı olacak karbonhidrat ve diyet lifi içerir.

5-Pancar yapraklarının K vitamini ile dolu olduğunu biliyor muydunuz?

Bu,kanın sağlığı söz konusu olduğunda yani vücudun her yerinde uygun kan akışını sağladığından önemli bir vitamindir. Bu nedenle,pancar yapraklarının vücudunuzda herhangi bir kan pıhtılaşmasının önlenmesi konusunda mükemmel olduğu düşünülmektedir.

6-Mide ekşimesini rahatlatabilir

Pancar yaprakları haşlandığında yararlı maddelerini suya salar. Bu su,mide ekşimesini rahatlatmada işe yarayabilir.

7-Alzheimer riskini azaltabilir

Pancar yaprağı tüketimi bunama etkilerini yavaşlatabilir. Alzheimer hastalığından müzdarip kişiler ayrıca inme,beyin tümörü veya farklı bilişsel hastalıklara sahip olabilirler. Bu rahatsızlıkların riskini en aza indirebilmek için pancar yaprağı tüketebilirsiniz.

8-Ispanaktan daha fazla demir içeriyor

Demir,kasların sağlığı ve tüm vücut boyunca oksijen dolaşımını sağlamak için gereklidir. Oksijen,kasın yanı sıra beyin fonksiyonu için de gereklidir ve hemoglobin oluşumuna yardımcı olabilir. Demir,kanı kuvvetlendirir,böylece anemi önlenir. Pancar yaprağı tüketimi bu durumlarda daha tedavi edici olabilir çünkü ıspanaktan daha fazla demir içerir.

9-Gece körlüğünü önleyebilir ve gözlerin sağlığını koruyabilir

Pancar,beta karoten adı verilen A vitamininin belirli bir formunu içerir. Bu vitamin size ileri yaşlarda ortaya çıkan katarakt ve körlükten korunmanıza yardımcı olabilir. Pancar ek olarak,retina için olağanüstü olan lutein ve zeaksantin içerir.

10-Pancar yaprağı,kan basıncı seviyenizi kontrol edebilen ve genel atletik performansınızı artırabilen nitratlar ve pigmentlerle doludur

Mevcut stresli yaşam tarzı,kan basıncını etkiliyor olabilir. Aşırı tansiyon,inme,hafıza kaybı,faranjit,arter hastalığı,böbrek hasarı,bazı kognitif eylemlerin kaybı,koroner kalp krizi ve koroner kalp rahatsızlıkları ile birlikte aşırı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sağlık sorunları riskini en aza indirebilmek için pancar yaprağı düzenli olarak tüketilebilir.

11-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Pancar yaprağı içinde bulunan tüm besin maddeleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

*Pancar yaprağını haşlamak yerine kavurun,limon ve tuzla servis edin.Eğer haşlarsanız tüm yararlı maddelerini suya vereceğinden haşlamak için kullandığınız suyu yemeklerde kullabilirsiniz.

*Pişirmeden ve bıçak değmeden yaptığınız bir pancar yaprağı salatası her derde deva olabilir.

NOT: Şeker hastalığı gibi kronik bir rahatsızlığa sahipseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.Ayrıca doğru miktar için bir uzmanla görüşmeniz önerilir.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here