Papağan Gagası Çiçeği Bakımı

Yaprakları üç veya beş kadar iğne yaprakçık bütünüdür. Çiçek açmasa bile güzel görünümlü yapraklarıyla bile oldukça güzel bir bahçe-balkon süs bitkisidir. Papağan çiçeği,Kanarya Adalarına özgü endemik bir bitki olup az bulunan nadide bir çiçektir. Papağan gagası çiçeği bakımı nasıl yapılıyormuş birlikte bakalım.

Papağan Gagası Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Papağan gagası çiçeği günde en az 4 saat direkt güneş alacağı yerde yetiştirilmelidir. Gölge sevmez. Kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. En fazla -4 C dereceye kadar hafif don olaylarına ciddi zarar görmeye dayanır. Eğer rüzgarları direkt almazsa -3 C, -4 C derece gibi hafif don olaylarını neredeyse hiç zarar görmeden atlatabilir.

Susuzluğa,kurak bahçe tasarımına uygun olduğu söylenir fakat suyu çok sever. Papağan gagası çiçeği bir yere dikildiğinde ilk yıl düzenli sulanmazsa ölür. Saksıda yetiştirilenler yaz boyu toprak hafifçe kuruma gösterdiğinde sulanmalıdır. Toprağının çok kurumasını beklemeyin. Serin ve soğuk aylarda ise toprak fazlaca kurumadıkça sulamayın.

Toprağı son derece süzek ve mutlaka humuslu olmalıdır. Saksıda yetiştirecekseniz poşetlerde satılan humus katkılı hazır toprak+kendinden humuslu,kilsiz ve süzek doğal arazi toprağı+yıkanmış dişli kum eşit oranlarda karışımı hazırlamanızı tavsiye ederim. Bu karışımda papağan gagası çiçeği ilk yıl bitki besini istemez fakat ikinci yıl mutlaka her üç sulamada bir sulama suyuna sıvı bitki besini karıştırın. Ancak bu sayede gelişimi ve çiçeklenmesi muhteşem olur. Ayrıca benim tavsiye ettiğim gibi karışım yapamazsanız ilk yılda besin vermeye başlayın.

Çoğaltılması taze,fazla sertleşmemiş ama olgun dallarından alınan çeliklerle yapılır. Yaz sonunda papağan gagası çiçeğinden alınan çelikler köklendirilir. Bunlar gelecek bahar sonunda çiçeklenir. İlkbaharda köklendirirseniz çiçeklenmeleri sonraki yıla kalır.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here