Plastik Makyaj Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatımızda pek kullanmadığımız ancak önemli olan bir makyaj türüdür plastik makyaj. Gösteri,sinema,tiyatro ve benzeri seyircilere yansıtmalı alanlarda yaralanma,kesilme,yanma,efsanevi yaratık gibi izleyiciye çekici ve gerçekçi görünmesi için oluşturulan efektlerin yapılmasına yardımcı makyaj türüdür. Doğal olmayan bir makyaj çeşidi olduğu için ve özelleştirilmişlik söz konusu olduğu için uzmanlık ve sanatkarlık isteyen bir makyaj türüdür. Herkes tarafından yapılamayacak kadar zor makyajdır. Türkiyede’ki kullanımı Amerika’daki kadar olmasa da sinema sektöründe kullanılmaktadır.

Plastik Makyaj Malzemeleri

Bu makyaj uygulamasında çok sayıda makyaj malzemesi kullanılır. Normal makyaj malzemelerinden daha çeşitli ve farklıdır. Başlıca malzemelerden birkaçı; Likit latex,koyu renkli kan,açık renkli kan,yanık jeli,sünger,yapıştırıcı ve pudradır. Yine ihtiyaca göre farklı maddelerden ürünlere de başvurulabilmektedir. Yaşlandırma,yaralanma vb. işlevlerde gösterim için uygulanacak makyaj olduğundan malzemeleri de bu tür olaylarla ilişkilidir.

Plastik Makyaj Nasıl Yapılır?

Hollywood Makyaj Teknikleri

Hollywood filmlerinde de sıkça kullanılan makyaj türüdür. Genellikle kişiyi %100 oranında farklılaştırabilen,ilginç ve uçuk görüntüler kazandıran bir işlevdir. Bu hususta ise kullanıldığı alanlar şunlardır;

  • Kurşun deliği ve kan efektleri
  • Kaş kapatma ya da kalınlaştırma
  • Yaşlandırma ve gençleştirme
  • Kesik,yarık ve dikiş tarzı makyajlar
  • Kabuk bağlamış yara görüntüsü
  • Darbe ardından oluşmuş morluk makyajları
Plastik ve Porselen Makyaj Farkları

Birçok kişi porselen makyajla plastik makyajı karıştırabilmektedir. Nedeni ise iki makyajında kolayca ciltten çıkmıyor olması,ürünlerin benzer özellikte oluşu ve genelde televizyon sektöründe kullanılıyor olmasıdır. Ancak sanıldığı gibi porselen makyaj plastikten daha pahalı değildir.

Plastik makyaj çok kaliteli ürünlerden ve profesyonel makyözler tarafından yapılabilecek makyaj türüdür. Dolayısıyla günlük hayatta sıkça uygulanabilecek bir makyaj değildir. Kendine özgü özel fırçaları olan ve kişiyi kılıktan kılığa sokabilen bir makyajdır. İnsanı vahşi bir varlık haline bile getirebilir.

Plastik Makyaj Tarihçesi

İlk olarak Matrix filminde profösyonelce kullanılmıştır. Zamanla farklı boyutlara ulaşan film sektöründe bu makyaj kullanımını yüzüklerin efendisi,harry potter gibi filmler izledi. Yüzüklerin efendisinde ORG’lar diye adlandırılan yaratıklar adeta bu makyajın eserleridir. Türkiyede pek yaygın olmayan makyaj türüdür. İlk örneklerine ise musallat filminde rastlanmıştır. Bu filmdeki kişisel efektlerde uygulanan makyaj plastik olup,amerikalı uzmanlar tarafından uygulanmıştır.

*Pürüzsüz makyaj nasıl yapılır? ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here