Ponpon Paspas Yapımı

Evinizi güzelleştirecek ürünler için servet harcamanıza gerek yok. Birkaç malzemeyi bir araya getirerek evinizin dekorasyonunda değişiklik yapabilirsiniz. İster banyoda,isterseniz diğer odalarda kullanabileceğiniz ponpon paspas yapımına geçelim.

Ponpon paspas yapımı için gerekli malzemeler:
  • İstediğiniz ebatta halı kaydırmaz (büyük alıp dilediğiniz ebatlarda kesebilirsiniz).
  • Tığ
  • Makas (ince ve iyi kesen bir makas olmalı).
  • Ponpon aparatı
  • İstediğiniz renkte ipler

Ponpon yapılışı

Ponpon aparatı ile ponpon oluşturmak oldukça kolaydır. Bunun için aparatın ip sarma bölümüne istediğimiz renkteki bir ipi saralım.

Sarma işlemini aparatın iki bölümüne de  yapmamız gerekir. Sarma işleminde ipin gevşek olmamasına ve ipi üst üste birkaç tur sarmaya dikkat etmelisiniz.

Ponpon yapma işini isterseniz evinizde çocuğunuzla da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece onun için de bir etkinlik sağlamış olursunuz.

Yalnız ponpon aparatındaki iplerin kesim aşamasını sizin yapmanız gerekiyor. İplerin sert olması sebebiyle ince makasla biraz zorlanarak kesim yapılmaktadır. Bu sebeple çocuğunuzun makas kullanması doğru olmaz.

Ponpon paspas yapımının en önemli basamağı olan ponpon yapımında aparatın iki tarafındaki sarma işleminden sonra kesim aşamasına geçelim.

Keserken aparatın içine girebilecek incelikte bir makas kullanmalısınız. Kesme işleminden sonra ponponların bir arada olmasını sağlayan bağlama kısmını gerçekleştirmeliyiz. Bunun için de aparatın iki tarafından gücümüz yettiğince ipi sıkarak ilmek atalım.

Ponpon aparatını iki tarafından çekip çıkardığımızda ponponumuz ortaya çıkacaktır. Ponponu kullanıma hazır hale getirmek için fazla olan ipleri makasla keserek diğerleri ile aynı seviyeye getirmeliyiz.

Ponpon paspas yapımı için yukarıdaki anlatımdan yararlanarak farklı renkteki iplerden birçok ponpon yapalım.

Halı kaydırmaz ebatlarını ayarladıktan sonra bu ponponları öncelikle kaydırmaz üzerine koyarak farklı dizaynlar oluşturalım. Hangi dizayn hoşumuza giderse o renkteki ponponları kullanabiliriz.

Ponponları halı kaydırmaza bağlarken tığ kullanmalıyız. Ponponların ucundaki iplerden tığ ile halı kaydırmaza bağlama işlemini istediğimiz renk sıralamasına sahip ponponlar ile yapabiliriz.

Yazıyı Paylaş!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here