Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Kendi yetiştirdiğiniz çilekleri yemek istemez misiniz? İsteriz dediğinizi duyar gibiyim 🙂 O zaman biz niye yetiştirmeyelim değil mi? Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir? sorusuna geçmeden önce çilek yetiştirme sürecinden biraz bahsedeyim. Öncelikle bu süreçte hem çileğin büyüme sürecini görecek,hem de çeşitli kimyasallara maruz kalmadığından emin olacaksınız. Olgunlaştığında ise doğal çilek yemiş olmanın keyfini fazlasıyla çıkaracaksınız. Çilekler saksı gibi küçük alanlarda bile yetişebildiğinden küçük bir balkon,pencere kenarı veya tavana asılı bir sepet yeterli olacaktır.

Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?
Doğal ve saksıda yetişebilecek türdeki çilek fideleri için hangi fideleri kullanmalıyız?

Evde çilek yetiştirmek için öncelikle olabildiğince doğal ve saksıda yetişebilecek türde çilek fideleri edinmelisiniz. Çünkü her çilek saksıda yetişmeye uygun değil. Bu yüzden saksıda rahatça yetişen yediveren,Osmanlı ya da dağ çileği fidelerinden birini seçmelisiniz.

Çiçekler için saksı seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta saksının derinliği. Fazla derin olmayan,yaklaşık 20-25 cm derinliklere sahip saksılarda yetişebilen çilekler,genel olarak uzun ve dar çiçekliklerde/saksılarda yetiştiriliyor. Ancak dilerseniz yuvarlak ve geniş saksılarda da gönül rahatlığıyla yetiştirebiliyorsunuz. Yalnız hemen uyaralım,bitki meyve vermeye başladıktan sonra meyvelerin toprakla temas etmemesi gerekiyor. Bu yüzden çileklerin saksıların kenarlarından aşağı doğru sarktığı bu gibi görüntüler sizi korkutmasın,aksine doğrusu bu,içiniz rahat olsun.

Çilek yetiştirmek için kullanacağınız toprağın torf,yani organik malzemeler bakımından zengin bir toprak türü olması gerekiyor. Fideleriniz büyüyüp meyve vermeye başladığında toprağı gübrelerle daha da zenginleştirmeniz daha verimli çilek yetiştirmenize olanak sağlıyor.

Evde,saksı içinde çilek yetiştirmek için fideleri genel olarak mart-eylül ayları arasında dikmeniz gerekiyor. Ancak fidelerin kökleri çıplak değil de saksılı olursa,yetişmesi için doğru şartlar sağlandığında dört mevsim ekimi yapılabiliyor. Torfla doldurduğunuz bir saksıya,büyüklüğüne göre değişmek şartıyla 1 ila 3 arası fide ekmeniz yeterli oluyor.

Çilek fidelerini ektikten sonra toprağın sürekli nemli kalmasını sağlamalı,ona göre düzenli olarak sulama yapmalısınız. Ancak çok fazla sulamamaya da özen göstermelisiniz çünkü fazla su,köklerinin hızla çürümesine neden olabilir. Bu nedenle drenaj deliği olan saksılar tercih etmeniz de önemli. Çünkü bu deliklerden fazla su akarak köklerin çürümesini engelleyecektir. Güneşlenme süresine gelirsek,çilek güneşi seven bir bitki. Bu nedenle günde ortalama 6 saat kadar güneş ışığı almasını sağlamalısınız.

Doğru sulama ve yeterli güneş ışığı altında kalmayla çilekleriniz zaman içinde olgunlaşacak ve meyvelerinizi afiyetle yiyebileceksiniz. Ancak devamlılık sağlamak istiyorsanız meyveleri topladıktan sonra da bitkiye iyi bakmalısınız. Tüm meyvelerini veren bitkinizin kurumuş yapraklarını bitkiden tamamen ayırıp uzaklaştırın. Toprağın üzerine dökülen kuru yaprakları da temizleyin. Ardından toprağı eskisi kadar çok olmasa da ara ara sulayarak nemlendirin ve fidelerin hayatta kalmasını sağlayın. Bu sayede yıl içinde birden fazla kez meyve alma şansı yakalayabilir,önünüzdeki yıllarda da çilek yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

*Evde tohumdan kolayca yetiştirebileceğiniz 10 bitkiyi sizler için derledik. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here