Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron yağına dair bilmeniz gerekenler;

Sarı kantaron bitkisinin bir takım işlemlere tabi tutulması sonrasında elde edilen yağ cildimizdeki sivilce ve akneleri yok ediyor,cildimize bakteri ve mikropların yerleşmesini önlüyor,eklem ve kas ağrılarını dindiriyor.

Özellikle romatoid artrit başta olmak üzere pek çok romatizmal kökenli ağrıları dindiren sarı kantaron yağı,aktarlardan ya da internet üzerinde ürün satışı gerçekleştiren siteler üzerinden kolaylıkla temin edilebiliyor.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

 • Antiseptik bir özelliğe sahip olan sarı kantaron çiçeği yağı,ciltte bulunan yaraların mikrop kapmasını önlüyor. Cilt yaralarına,kesik ve çiziklere uygulandığında yarayı doğal bir şekilde tedavi ederek,yaranın daha da kötüleşmesinin önüne geçiyor. Doğal bir antibiyotik olarak kanamakta olan yaraya sürüldüğünde ise kanamayı durduruyor.
 • Ciltte hücre yenilenmesini teşvik eden bu yağ sivilce oluşumuna engel oluyor. Güçlü bir antiseptik olarak yağlı ve sivilceli cilde uygulandığında sivilcelerin daha geniş alanlara yayılmasını önlüyor. Sivilce ve iltihaplı sivilceleri kurutmanın ve sivilcelere neden olan kimyasallarla savaşmanın yanı sıra cildimizde hücre yenilenmesini de teşvik ediyor. Yani erken yaşlanma belirtilerini gidererek,cilt kırışıklıklarını tedavi ediyor.
 • Çatlak tedavisinde de kullanılan bitkisel bir yağ olarak,cilt çatlaklarının kötü görünümünü hafifletiyor. Cildi sıkılaştıran ve cilde gerginlik katan bir yağ olarak,selülit tedavisinde de oldukça işe yarıyor. Cildinizdeki çatlak ve selülitlerin üzerine her gün düzenli olarak bu yağı sürdüğünüz takdirde cilt sarkmalarını toparlayabilir,daha genç ve çekici görünen bir fiziğe sahip olabilirsiniz.
 • Diyabet hastalarına da önerilen bu mucizevi yağ,kan şekerini düşürerek,dengeliyor. İnsülin direncinin kırılmasına yardımcı olduğundan bu yağ diyet hastaları tarafından da tüketilmesi gereken bir bitki olarak kabul ediliyor.
 • Kas ve eklem ağrılarını dindiren bu yağ,kas ve eklemlerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlıyor. Cilde bu yağ ile yapılan masaj,ağrıların hafiflemesine katkıda bulunuyor.
 • Sarı kantaron yağı fibromiyoloji hastalarına da uzmanlar tarafından öneriliyor. Mükemmeliyetçi kişilerin hastalığı olan fibromiyolojinin yol açtığı vücut ağrılarını dindiriyor.
 • Güneş lekerine de iyi gelen bu yağ,ciltte bulunan lekelerin üzerine uygulandığında lekelerin rengini en az birkaç ton açıyor. Sarı kantaron yağı güneş lekesi dışında cildimizde bulunan diğer koyu kahve lekelerin de renginin açılmasını sağlıyor. Daha beyaz ve parlak bir cilt için bu yağı kullanabilirsiniz.
 • Doğal bir peeling etkisi göstererek,cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Cilt gözeneklerini derinlemesine temizliyor, bebeklerdeki pişik sorununu çözüme kavuşturuyor.
 • Tahriş olan cilde sürülen sarı kantaron yağı cilt tahrişlerini gideriyor.
 • Ülser,gastrit,reflü semptomlarını ve mide ağrılarını hafifletiyor.
 • Yalnızca cilt yaralanmalarındaki kanamayı değil,iç kanamayı da durduran bir yağ olarak,oral yolla yani içilerek tüketildiğinde iç kanamayı önlüyor.
 • Sarı kantaron yağı egzama ve kaşıntı tedavisinde de alternatif ve bitkisel bir tedavi yöntemi olarak tercih ediliyor. Egzama semptomlarını gidererek,deri kaşıntılarının şiddetini hafifletiyor.
 • Sarı kantaron yağı cilt bakımın yanı sıra saç bakımında da harika bir performans sergiliyor. Saç dökülmelerine iyi gelmenin yanı sıra,saçlara nem kazandırıyor,saçı kökten uca besliyor ve yeni saç köklerinin daha güçlü çıkmasına olanak tanıyor.
Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here