Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığının geçmesi için yapılacak en önemli iki şey sesi dinlendirmek ve sigara kullanılıyorsa bırakmaktır. Ses tellerinde iltihabi reaksiyon geliştiğinde ses tellefi şişer ve tahriş olur. Bu durumun iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Bu sebeple çok fazla konuşma veya bağırmayı gerektiren durumlardan kaçınmaya çalışmak gerekir. Bir toplantı veya bir grup önünde konuşmak durumunda kalırsanız ses yükseltici bir hoparlör veya başka bir aygıt kullanmayı deneyebilirsiniz. Şarkı söylemek gibi ses tellerini daha iltihaplı hale getiren aktivitelerden birkaç gün kaçınmak faydalı olur. Sesinizi olabildiğince az ve sizi doğal hissettiren bir seviyede kullanmanız iyi olacaktır.
Ses kısıklığı sıklıkla akut larenjite bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sebeple akut larenjite iyi gelen doğal tedavi seçenekleri ve çaylar ses kısıklığına da iyi gelir. Siz de bu gibi sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemleri yapabilirsiniz.Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

1-Ilık tuzlu su ile gargara

Ağrılı ve tahriş olmuş boğaz ve ses için ılık tuzlu su ile gargara yapmak etkili sonuçlar verebilir. Bu amaçla bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek gargara için çözelti hazırlanır. Bu çözeltiden yudum yudum alınarak rahatlama hissedinceye kadar boğaz gargarası yapılır.

2-Solunan havayı nemlendirmek

Kuru havayı solumak boğazı tahriş ederek ve ses tellerinin iltihaplanmasına katkıda bulunabilir. Bu özellikle kışın daha sık görülür. Kaloriferd ıslak havlu asmak veya buhar makinesi kullanmak havanın nemlendirilmesine yardımcı olur. Nemli hava balgamın inceltilmesi ve boğazdaki tahrişin iyileşmesine yardımcı olur. Ilık duş almak da boğazın nemlendirilmesine katkı sağlayarak ses kısıklığına iyi gelir.

3-Boğaz pastilleri kullanmak

Pastiller boğazı nemlendirmeye,ağrıyı hafifletmeye ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Ballı,limonlu,yeşil çay yada ekinezya içeren pastiller ses kısıklığına iyi gelir.

4-Elma sirkesi içmek

Elma sirkesi,vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ses kısıklığı için bir çay bardağı suya 1-2 çorba kaşığı çiğ,süzülmemiş elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal eklenerek elde edilen karışım günde 2 ila 3 kez içilir. Elma sirkesi tuzlu suyla hazırlanan gargaraya da eklenebilir.

5-Ballı papatya çayı tüketmek

Tahriş olmuş boğaz ve ses için,ılık bir fincan çaydan daha rahatlatıcı bir şey yoktur. Papatya gibi bitkisel çaylar,bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Papatya ayrıca antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

6-Zencefil kökü

Zencefil kökü pek çok rahatsızlığa karşı geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan şifalı bir bitkidir. Zencefil,genellikle larenjite eşlik eden kuru,tahriş edici öksürüğü bastırmaya ve ses kısıklığını gidermeye yardımcı olur. Zencefil çeşitli şekillerde hazırlanarak kullanılabilir. Taze zencefil kökü soyularak rendelenip meyve sularına eklenerek içilebilir. Soyulup dilimlendikten sonra 5 dakika demlenip çay yapılabilir ve balla tatlandırılarak tüketilebilir.

*Sakinlik veren ve stresi azaltan bitki çayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here