ŞİMDİ BROKOLİ ZAMANI!

ŞİMDİ BROKOLİ ZAMANI!  Brokoli son zamanlarda ülkemizde hemen hemen her evde sıkça tüketilen oldukça popüler ve sağlıklı besinlerden biri. İyi bir karoten kaynağı olan brokoli A, B1, B2, B3, B5, B6, C, kalsiyum,bakır,demir,manganez,fosfor,potasyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze.İster haşlayıp zeytinyağı dökerek yiyin,ister garnitür olarak masanızdan eksik etmeyin.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda kanserli hücrelerin büyüme oranını %70 azalttığını,aynı zamanda oluşan hücrelerin ise sayısını küçülterek oluşumlarını tamamen engellediği tespit edilmiştir. Uzmanlar bu yüzden haftada bir iki kezde olsa brokoli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Sülfür maddesi iltihap oluşumunu önleyerek damar duvarlarını genişletir. Bu da tıkanma gibi sağlık sorunlarını engeller. Kan akışı bu sayede normale döndüğünden kalp hastalıklarına yakalanma oranı da azalır.

Vücuda yerleşen kalıntı ve atıklarla ortaya çıkan bu toksinler enerji oranını düşürür. Antioksidan bakımından da güçlü olan brokoli vücudun kısa zamanda toksinlerden arınmasını sağlar. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Şimdi sizlere brokoli ile yapabileceğiniz birkaç öneri sunacağım.

Brokoli Çorbası

Diyet listelerinin baş tacı olan brokoli çorbasını et suyu veya tavuk suyuyla da pişirebilirsiniz.Brokoli çorbasını sütlü,kremalı ve bademli olarak da deneyebilir siniz.Çok lezzetli olacaktır.

Beşamel Soslu brokoli

Çiğ hali ile pek de iştah açıcı gelmediğini düşündüğümüz brokoli beşamel sosla buluştuğunda fırından çıkan en güzel yemeklerinizden biri olabilir.

Brokoli Salatası

‘’Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum,formuma dikkat ediyorum’’ diyenlerin mutlaka sofrasına alması gereken bir salatadır. Yedikten sonra bile kendinizi daha sağlıklı hissetmeye başlayacaksınız.

Brokoli Yemeği

Anne elinden çıkmışçasına lezzetli,şöyle sulu sulu bir yemek hazırlamak isterseniz şu  sıralar yine en lezzetli alternatiflerden biri brokoli olacak. Yanında da bir kase yoğurt iyi giderdi..misss.. Tam zamanı;)

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here