Tetik Parmak Sendromu Nedir?

Parmakların kasılı kalması,aniden kilitlenmesi ya da ağrıması tetik parmak hastalığının belirtilerinden birkaçı.

Tetik parmak (Trigger finger) hastalığı hakkında tüm merak edilenleri,Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Evrim Uçkunkaya açıkladı.

Tetik parmak (Trigger finger) Nedir?

Parmak hareketleri sırasında parmakların takılması ve parmaklarda ağrı hissi yaratan duruma tetik parmak hastalığı denir. Hastanın parmağında ani kilitlenme görülür ve kitlenen parmağı düzleştirmek oldukça zordur.

Tetik parmak el cerrahisinin sık rastlanan sorunlarından biridir.

Tetik parmak nasıl oluşur?

Tetik parmak hastalığının oluşum mekanizması halen tam olarak bilinmemektedir ancak hastalığın seyri gayet iyi bilinmektedir. Parmakları büken tendonlar avuç içerisinde özel makaraların içinden geçer. Bu makaraların kalınlaşıp daralması ya da tendonun bölgesel olarak kalınlaşması bu rahatsızlığa neden olur. Tendon,daralmış makarada sıkışır ve parmak bükülme hareketi sırasında takılır. Zorlanma ile sıkışan tendon daralan kanaldan kurtulur ve parmak açılır. Bu problem başladıktan sonra parmağın kullanılması genellikle buradaki yapıların daha fazla şişmesine yol açar ve tablonun ağırlaşmasına neden olur. Bazan tam takılma ve parmak kilitlenmeleri de oluşabilir.

Hangi yaş aralığında sıkça görülür?

Farklı yaş gruplarında görülebilir. Nedeni çoğu zaman saptanamaz,ancak erişkinlerde parmak kullanma özellikleri ve bazı sistemik hastalıklarla (Romatoid artrit,Gut,Diabet,Diyaliz Hastaları) ilişkilendirilebilir.

Tetik parmak olduğumuzu nasıl anlarız?
Önce avuç içinde ya da baş parmak kaidesinde şüpheli ağrılar başlar. Tipik bulgusu,parmak kapatıldıktan sonra,açmaya yeltenildiği zaman parmağın takılması,açmak için daha fazla güç sarf edildiği zaman ise bir atma sesiyle birlikte ”tık sesi” boşalarak açılması,yani tetiklenmesidir. Tendonlar akşam uyurken oldukça yumuşaktır. Parmaklar normal pozisyonda,yani yarı kapalı durumdadır. Zamanla özellikle sabahları parmakta takılmalar başlar ancak bir süre sonra geçer. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte takılmalar belirgin hale gelir ve ağrılıdır.
Röntgen ile tanı konulamıyor mu?
Bu hastalığın tanısında röntgenin yeri yoktur. Doktorunuz yaptığı muayene ile parmağı inceler,ele gelen şişlik,kitle,nodülleri tespit eder. Tedavi edilmezse tendon kopmasına kadar gidilebilir.
Tetik parmak nasıl tedavi edilir?

Tedavinin amacı şişliği indirmek ve yakalama hareketini sağlamaktır.

-Akut dönem tedavi

Şişliği gidermeye yönelik Antienflamatuar ilaç tedavisi,istirahat amaçlı parmak atelleri oluşturulur. Ani ve yeni başlayan vakalarda uygundur.

-Subakut dönem tedavi 

Bu aşamada (3 hafta ile 3 ay) içinde genelde ağrı ve sabah sertliği gibi yakınmalardan bahsedilmektedir,parmağın kilitlenmeye başlaması çok da geç başlayabilir. Eğer şikayetler gerilemez ise ikinci aşamada tendonun kalınlaşmış bölgesine lokal kortizon enjeksiyonu yapılır. Bu tedavinin getirdiği rahatlama hastadan hastaya değişik olup birkaç haftadan birkaç aya uzanan bir dönemdir. Fakat steroid’in tendon yapılarına uzun vadede verdiği zararlardan dolayı çok kullanılmıyor. Bu uygulamayla geçici bir rahatlık sağlanabilir. Fakat lokal enjeksiyonlarla kalıcı tedavi sağlanamamaktadır.

-Kronik dönem tedavi 

Uzun süren (3 aydan fazla) ve medikal tedavi ile yanıt alınamayan olgularda (Diabetli,romatizmal hastalığa bağlı ya da diyaliz hastalarında,kronik vakalarda) sıkışmaya neden olan makara sisteminin cerrahi olarak gevşetilmesi gerekir. Tedavinin amacı parmağın takılmasını engelleyerek,hareketi esnasındaki rahatsızlık hissini ortadan kaldırmaktır.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here