Turkuaz Taşı ve Faydaları

Turkuaz taşı (Firuze) saydam olmayan opak ve mumsu bir yapıdadır. Gök mavisinden turkuaz mavisine,yeşil mavi ve mavi gri renklerde mavinin en güzel renklerinde bulunabilir. En kaliteli firuze taşı,içinde damar veya çizgi olmayan gök mavisi renklilerdir ancak içerisinde altın renkli birkaç nokta yada damarlar bulunduran firuzeler de oldukça güzeller ve çok fazla tercih ediliyorlar. Sertlik derecesi 5-6 arası olduğu için rahatlıkla takı ve mücevher yapımında kullanılabilen bir taştır. Turkuaz taşının çıkarıldığı başlıca yerler Amerika,İsrail,Meksika,Tibet,Şili,Avustralya,İran,Afganistan’dır.

Turkuazın nazara karşı koruduğuna inanılmaktadır. Takı olarak bayanların en fazla kullandığı taşlar aradındadır. Özellikle kemer tokası olarak kullanıldığında sindirim sistemine faydalıdır. Turkuaz gümüş ile kullanıldığında dengeyi arttırır. Turkuaz taşı aynı zamanda barışı simgeler.

Turkuaz Taşının Rengi Değişir mi?

Turkuaz taşı kullananlar bilirler turkuaz zamanla renk değiştirebiliyor ama neden?

Turkuaz aynı zamanda bünyesinde su bulunduran bir taş olduğu için güneş ışığı ya da aşırı sıcaklardan korunmalıdır. Aksi halde taşın yapısunda bozulmalar olacaktır. Taşın yapısında bozulma olduğunda rengi değişir ve daha yeşilimsi bir hal alır. Tam tersi durumda Firuze gözenekli bir yapıda olduğu için suyu emme özelliği de vardır. Bu durumda da taşın renginde farklılıklar olacaktır. İşte bu değişim bu sebepledir.

Turkuaz (Firuze) Taşı Faydaları
  • Kaygıyı teskin eder.
  • Kederli insanların kederlerini gidermede,ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara,bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir.
  • Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur.
  • Nazara karşı etkilidir.
  • Şans ve uğur taşı olduğuna inanılır.
  • Başarı getirir.
  • Takı olarak,her gün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar.
  • Sindirim sorunları için; kemer tokası,bileklik ya da yüzük olarak kullanılabilir.
  • Tansiyonu düzenler ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

*Turkuaz taşı faydalarından en iyi şekilde faydalanmak için tene değmesi gerekir. Turkuaz taşı temizliğinde kesinlikle kimyasal madde kullanılmamalıdır.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here