Vegan Nedir ? Vegan Beslenme Nasıl Olur ?

Vegan Nedir ? Vegan Beslenme Nasıl Olur ?

Vejeteryanlık ya da et yemezlik, çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları tüketmemeye denir. Et tüketmemenin yanında ayrıca hayvanların ürettiği yumurta, süt, bal vb. ürünleri de yemeyenlere ise vegan denir. Vejeteryanlar gibi vegan beslenme biçimini de daha çok hayvanseverler benimsiyor. Peki, veganlar nasıl besleniyor?

Vegan Nedir ? Vegan Beslenme Nasıl Olur ?

Veganlar ne yiyor?

Vegan beslenenlerin bitkisel besin tercihleri de farklı inanışlara göre şekilleniyor. Bazı veganların beslenmesinde sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alırken bazıları sadece tahıl ürünleriyle beslenir. Yalnızca meyve ve botanik olarak meyve sayılan sebzelerle beslenen gruplar var. Veganlar genellikle aşağıdaki besinleri tüketiyor:

Nohut, mercimek, bezelye, fasulye, barbunya, sebzeler, tüm yeşil bitkiler, soya ürünleri, işlem görmemiş kuruyemişler (ceviz, fıstık, badem, fındık vb.), kuru meyveler, bitkisel yağlar (zeytin ve zeytinyağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, fıstık yağı, fındık yağı), tahıllar (pirinç, yulaf, kinoa, kuskus, bulgur, mısır vb.), bitter çikolata, tofu, soya ürünleri vegan beslenmenin vazgeçilmezleri. Fakat yalnızca hayvansal gıdalardan elde edilen B12 ve D vitaminlerini takviye olarak dışarıdan almak gerekiyor.

Veganlıkta Su Önem Arz Ediyor

Vegan beslenme piramidine göre her şeyin temeli su…Günde en az 8-10 bardak su tüketmek gerekiyor. 3-5 porsiyon sebze ve 2-4 porsiyon meyve yenebiliyor. Tahıllara gelince,onlar da 6-11 porsiyon kısıtlama olmadan tüketilebiliyor. Et,süt,peynir yerine tüketilen besinlerin 2-3 porsiyon ve orta miktarda,aynı şekilde baklagillerin de yine orta miktarda 2-3 porsiyon yenmesi öneriliyor. Diğer beslenmelerdeki gibi,yağlar,tatlılar ve yemişler çok az miktarda olmak koşuluyla,arada bir öneriliyor. Birçok ünlü,vegan tarzı yaşamı benimsemiş. Bunlardan bazıları Pamela Anderson,Joaquin Phoenix,Darly Hannah,Alanis Morissette,Bryan Adams,Sinead O’Connor,Carrie Anne Moss,Natalie Portman ve Tobey Maguire.

 

 

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here