Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yoga yapmak için nedenler mi arıyorsunuz? Artan güçten,esnekliğe,kalp sağlığına kadar yoga yapmanın pek çok faydası vardır.

İşte Yoga Yapmanın Faydaları
1-Esnekliğinizi artırır

Gelişmiş esneklik,yoganın ilk ve en belirgin faydalarından biridir. İlk dersiniz sonunda bir geri dönüş yapmayı boş verin muhtemelen ayak parmaklarınıza bile dokunamayacaksınız, ancak buna bağlı kalırsanız kademeli bir gevşeme olduğunu farkedeceksiniz ve sonunda görünüşte imkansız pozları bile yapabilir hale geleceksiniz. Ayrıca muhtemelen ağrılarınız varsa yok olmaya başladığını hissedeceksiniz.

2-Kas kuvveti oluşturur

Güçlü kaslar iyi görünmekten daha fazlasını yapar. Ayrıca,artrit ve sırt ağrısı gibi durumlardan bizi korurlar. Ayrıca yaşlılarda düşmeyi bile önlemeye yardımcı olabilir. Yoga ile güç geliştirdiğinizde,onu esneklikle dengelersiniz.

3-Duruşunuzu mükemmelleştirir

Başınız bir bowling topu gibidir; büyük,yuvarlak ve ağır. Doğrudan dik bir omurga üzerinde dengelendiğinde,boynunuzun ve sırt kaslarınızın onu desteklemesi için çok daha az iş gerekir. Bununla birlikte,birkaç santim ileri doğru hareket ettirdiğinizde,bu kasları germeye başlarsınız. Bu öne eğik olan bowling topunu günde sekiz veya 12 saat tuttuktan sonra yorgun olmanız şaşırtıcı olmaz ve yorgunluk senin tek problemin olmayabilir. Kötü duruş,sırt,boyun ve diğer kas ve eklem problemlerine neden olabilir.

Yoga Yapmanın Faydaları

4-Kıkırdak ve eklem bozulmalarını önler

Yoga yaptığınız her seferde,eklemlerinizi tam hareket aralığından geçiriyorsunuz. Bu,dejeneratif artritin önlenmesine yardımcı olabilir. Düzgün bir bakım olmadan,ihmal edilmiş kıkırdak alanları sonunda aşınmış ve altta kalan kemiği aşınmış fren balataları gibi açığa çıkarabilir.

5-Omurganı korur

Omurga diskleri (omurlar arasındaki sinirleri yatıştıran ve sinirleri sıkıştırabilen amortisörler) hareketi arzu eder. Bol miktarda geri dönüş,ileri viraj ve bükülme ile dengeli bir uygulamanız varsa,disklerinizi esnek tutmaya yardımcı olacaksınız.

6-Kemik sağlığınıza iyi gelir

Ağırlık kaldırma egzersizinin kemikleri güçlendirdiği ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğu çok iyi belgelenmiştir. Yogadaki birçok duruş,kendi kilonuzu kaldırmanızı gerektirir. Bazıları,aşağıya ve yukarıya doğru osteoporotik kırıklara karşı özellikle hassas olan kol kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Yazıyı Paylaş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here